امروز ۲۸ / اسفند / ۱۳۹۷
MENUMENU

افتتاح خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه استان قم

به گزارش خبرنگار اجتماعی از قم، خانه روان شناسان و مشاوران حرف یاورانه، امشب/مصادف با چهارشنبه(۲۹ آذر) با حضور محمد ابراهیم مداحی رئیس کمیسیون موارد خاص دبیرخانه تشخیص نظام و بنیانگذار خانه روانشناسان و همچنین رضا سلیقه مدیرکل بهزیستی استان قم در سالن همایش های خانه جوانان افتتاح شد.
خانه روانشناسان و مشاوران حرف یاورانه، با هدف اعطلای جایگاه فرهنگی و روان شناسی و مشاوره و ایجاد همکاری و همدلی بیشتر در میان روان شناسان و مشاوران حرف یاورانه در بهار ۱۳۹۶ کار خود را آغاز کرده است. این خانه در نظر دارد تا به کلیه گرایش ها و مقاطع تحصیلی رشته های روان شناسی و مشاوره و دیگر حرفه های مرتبط ازجمله روانپزشکی مددکاری اجتماعی روان پرستاری، فیزیوتراپی گفتار درمانی و غیره.. خدمات آموزشی وپژوهشی رفاهی، فرهنگی و اجتماعی ارائه دهد.

در این همایش محمد ابراهیم مداحی استان قم را دومین استان در کشور از جهت سلامت خواند واظهار داشت: از جهت سلامت استان گستان در رده نخست کشور و استان قم رتبه دوم را به خود اختصاص داده که یکی از دلایل آن افزایش سطح سواد سلامت است و برای اینکه به این نقطه برسیم باید ظرفیت سازی کنیم. وی با بیان اینکه نهادهای روانشناسی باید افزایش یابد، خاطرنشان کرد: باید تعداد نهادهای روانشناسی افزایش یابند چرا که انحصار، فساد آور است، از این رو خانه روانشناسان و مشاوران یاورانه در جهت کمک و نشاط به جامعه فعالیت می کند. رضا سلیقه مدیرکل بهزیستی استان قم نیز با تشکر از اعضای خانه روانشناسان، به مراکز مشاوره فعال در استان اشاره و تصریح کرد: ۲۰مرکز مشاوره در استان فعالیت می کنند اما با توجه به نیاز های جامعه به این مراکز باید توسعه بیشتری پیدا کنند. طاهره بنیانلو، عضو هیئت رئیسه خانه روانشناسان و مشاوران حرف یاورانه نیز با اشاره به برنامه های تدوین شده در این خانه اظهار کرد: خانه روانشناسان در نظر دارد تا طبق اساسنامه ی موجود، کارگاه ها و کارگروه هایی با فضای ایجاد مهارت جهت ورود به بحث اشتغال و کار در اجتماع را ایجاد نماید. وی با اشاره به این که کارگاه ها بصورت غیرتئوریک برگزار می شود، افزود: هر روان شناس باید یک شم از جامعه شناسی داشته باشد تا با داشتن اطلاعات مفید و کامل در مورد استان خود بتواند در حرفه خود به فعالیت بپردازد.

بنیانلو فرایند پروسه کودک را بسیار مهم دانست و خاطر نشان ساخت: اطلاعات و آموزش های جامع در غالب روانشناسی به خانواده ها در اولویت و یکی از برنامه های خاص این مجموعه است تا هر خانواده که عضو کوچکی از جامعه را تشکیل می دهد از لحاظ اطلاعات، برای پیشگیری از مشکلات احتمالی در آینده ساپورت و پرورش یافته باشد.
همچنین رقیه علوی نژاد، قائم مقام خانه روان شناسان و مشاوران حرف یاورانه، مهمترین هدف و اقدام این خانه را هویت بخشیدن به شاخه روانشناسی و سازماندهی برای روانشناسان ،مشاوران و حرف یاورانه از جمله رشته های علوم تربیتی ،مددکاری و دیگر رشته های مرتبط عنوان کرد و افزود: هیچ ارگان یا ساز و کارهایی که این رشته ها را سازماندهی کند وجود ندارد و یکی از دستاوردهای این خانه امضا و ایجاد تفاهم نامه در جایگاههای مختلف و تعامل با سازمانها و نهادها جهت بخشیدن هویت حرفه ای همکاران روانشناس مشاوران و حرفه های یاورانه است وی گفت: با توجه به اینکه سازمان نظام روانشناسی کشور برای لیسانس های روانشناسی و مشاوره و یا علوم تربیتی هویتی ایجاد نمیکند و حق عضویت در سازمان را ندارند اما خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه برای تمام افراد و همکاران کارشناسی(لیسانس) این قابلیت را ایجاد کرده است که از دانشجویان تا اساتید عضویت در خانه را بپذیرد و هویتی را برای همکاران محترم ایجاد کنند.

اسفند ۲۷, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "افتتاح خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه استان قم"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد