امروز ۰۵ / فروردین / ۱۳۹۸
MENUMENU

جای خالی خدمات روانشناسی در تعرفه های بیمه

– «مگه دیوانه‌ای؟»، «‌چرا می‌خواهی بروی؛ مگر پولت اضافه کرده»، «مشکلت چیه به من بگو حلش می‌کنم» و… بیشتر افرادی که برای حل مشکل روحی و روانی تصمیم می‌گیرند سراغ یک روانشناس بروند، این سخنان برایشان آشناست. سخنانی که هر چند ضعف فرهنگی را نشان می‌دهد اما گوشه‌ای از مشکلات روانشناسان کشورمان است.

جای روان‌شناسی علمی در صداوسیما نیست

دکتر مجتبی دلیر – روانشناس اضافه می‌کند: با وجود گسترش برنامه­ های صداوسیما و پرداختن زیاد رسانه ­های مکتوب به روان‌شناسی هنوز هم جنس این مطالب علمی نیست. چرا که اصولاً جای روان‌شناسی علمی، بویژه خدمات روان‌شناسی بالینی در صداوسیما نیست. مثل اینکه بخواهیم اعمال جراحی را به صورت زنده از شبکه اول سیما پخش کنیم که امکان ندارد و مخاطب نمی­پذیرد. محتوای ارائه شده در رسانه ­ها بر اساس ملاحظات خاص آن رسانه است و در بیشتر آن‌ها اثری از  روان‌شناسی ناب و علمی وجود ندارد. اما اغلب افراد برداشت ­شان از روان‌شناسی را همین مطالب مطرح شده در رسانه ­ها شکل می­ دهد. بنابراین شما  می­ شنوید که برخی می­ گویند من خودم روان­ شناسم. هر کسی روان­شناس خودش است!

دکتر دلیر با تاکید بر اینکه این روزها همه روان­شناس­ اند یا دوست دارند روان­شناس باشند بیان می‌کند: از صنف مهندس و پزشک و دندانپزشک تا افراد فاقد مدرک و تحصیلات، مدعی و ارائه­ دهندۀ خدمات روان‌شناسی هستند و شگفت ­آور است که مشتری هم دارند! حتی در رسانه ملی برنامه ثابت دارند!

سؤال این است که آیا شما حاضر هستید در سایر امور به یک غیرمتخصص اعتماد کنید؟ برای مثال آیا می­ پذیرید که عصب ­کشی و ترمیم دندان­هایتان را به فردی غیر از یک دندانپزشک بسپارید؟ مثلاً به یک روان­ شناس علاقمند به دندانپزشکی که اتفاقاً چند کتاب هم درباره دندانپزشکی خوانده است؟ چه رسد به فردی که هیچ تحصیلات معتبری ندارد؟ اگر پاسخ منفی است، چرا خدمات  روان‌شناسی را از متخصصان آن دریافت نمی ­کنیم؟

تهیه و تنظیم : سعیده مصافی 

( گروه آموزشی – علمی خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه )

۰ پاسخ به "جاي خالي خدمات روانشناسي در تعرفه هاي بيمه"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد