امروز ۰۵ / فروردین / ۱۳۹۸
MENUMENU

گزارشی از حضور دکتر محمد ابراهیم مداحی در برنامه همین امشب ( شبکه سلامت )

دراین برنامه دکتر مداحی در رابطه با ویژگی معلم و جایگاه آن در فرهنگ ایران و اهداف و وظایف یک معلم؛ دانش و بینش و توانش صحبت کرد و اظهار داشت که دانش و ارائه اطلاعات خوب است ولیکن الزامآ کافی نیست چرا که  اگر در زندگی بینش و افق دیدی ایجاد نشود دانش به کار نخواهد آمد.

برای اینکه دانش به بینش و یک هدف منجر شود به توانش (مهارت) نیاز است. بنابراین وقتی از مقام معلم صحبت می شود این ۳ هدف باید در نظر گرفته شود و معلم وظیفه بسیار خطیری دارد.

{mp4}Dr-Maddahi-Shabake-Salamat{/mp4}

در فرهنگ اسلامی نظام تربیتی بر اساس نظام مادر سالاری است یعنی معلم باید به صورت یک مادر عاطفه داشته باشد بنابرین رابطه معلم و شاگرد بر اساس یک مقلد و مجتهد و مرید و مرادی باشد. و اگر این رابطه عاطفی حاکم باشد آموزش عمیق تر و بینش امکان پذیرتر و توانش اتفاق می افتد.

دکتر مداحی در مورد محدویت فرد و سلامت زندگی گفت: خود Self؛ منشا نیازها حسی است، بخش های دیگر آن نیازهای اجتماعی و نیازهای روانی و نیازهای معنوی ونیازهای فرهنگی است. بنابرین فرد با این نیازها احاطه شده است. اگر این نیاز تحقق یابد آرامش و تعادل به وجود می آید و اگر این نیازها به هر دلیل به صورت موقت یا دائم تحقق نیابد عدم تعادل ایجاد می شود. عدم تعادل به صورت موقت اصطلاحآ می گوییم حال ما خوب نیست و اگر دائم باشد بیماری ایجاد شده است. هر چقدر فاصله بین عدم تعادل و برگشت تعادل کمتر باشد به سلامت نزدیکتر هستیم و هر چقدر این فاصله بیشتر باشد از سلامت فاصله خواهیم گرفت.

دکتر مداحی افزود: در زندگی با تغییرات زیادی مواجه هستیم که البته سرعت تغییرات قرن ۲۱ بسیار زیاد است بخشی از این تغییرات در حوزه ای روابط بین فردی وسلامت و اقتصاد رخ می دهد و عدم تعادل را به وجود می آورد و برای برگشتن به این تعادل سبک زندگی بسیار مهم است.

سبک زندگی حوزه های متفاوت ظرفیت های متفاوتی از سبک زندگی را به وجود می آورد و افراد حتی با گرفتن تصور حمایت حال بهتری را تجربه می کنند و فاصله عدم تعادل به تعادل آنها بسیار کمتر خواهد بود. برای تامین حفظ  و ارتقا سلامت روان باید این حوزه های متفاوت شناخته شود.

در ادامه دکتر مداحی اضطراب را بیماری قالب قرن ۲۰ و افسردگی را به  بیماری قرن ۲۱ دانست. در قرن ۲۱ سطح زندگی یا همان سبک زندگی Life Style دچار مشکل است. در آمار آورده شده است که ۲۳ درصد از افراد  کشور از یک مشکل یا بیماری روانی رنج می برند و حمایت در حوزه های مختلف به صورت ضعیف دریافت می کنند.

بخشی از این افراد دارای ناسازگاری هستند و  دیگر افراد دارای مشکل یا اختلال هستند. در ناسازگاری کارکردها شغلی و اجتماعی وخانوادگی آسیب دیده است ولی فرد به زندگی خود ادامه می دهد در عین حالی که از مرز سلامت فاصله گرفته است. در مشکل کارکردها به طور جدی آسیب می بیند و علائم ونشانه هایی از یک اختلال را دارند. بنابرین خدمات درمانی برای این افراد در ناسازگاری و مشکل و اختلال بسیار متفاوت است. افرادی که دارای ناسازگاری و مشکل هستند سبک زندگی آسیب رسان دارند و به این سبک زندگی عادت کرده اند و رضایت دارند و این رضایتمندی و عادت از نوع آسیب رسان است در نتیجه حال فرد خوب نیست.

روان شناس با روان درمانی سبک زندگی را تغییر می دهد و مشاوران با کار خود سبک زندگی را اصلاح می کنند. تغییر سبک زندگی می شود درمان و اصلاح سبک زندگی مشاوره دادن است. برای مشاوره دادن یکی از اهداف مدیریت مشکل است و دیگر هدف شناخت ظرفیت ها و استعدادها است که بتواند برمشکلات خود غلبه کند.

دکتر مداحی در حوزه پیشگیری اظهار داشت: در پیشگیری اولیه شناسایی موقعیت های آسیب رسان را از الزامات دانست مثل: آموزش های مستقیم و غیر مستقیم و در پیشگیری ثانویه از پیچیده شدن نشانه ها و مشکل جلو گیری شود و در پیشگیری نوع سوم توانمندی های باقی مانده احیا شود و توان بخشی انجام شود.

تهیه و تنظیم: ریحانه نظیری راد 

(گروه علمی-آموزشی خانه روان شناسان و مشاوران و حرف یاورانه)

۰ پاسخ به "گزارشی از حضور دکتر محمد ابراهیم مداحی در برنامه همین امشب ( شبکه سلامت )"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد