امروز ۰۳ / تیر / ۱۳۹۸
MENUMENU

تحصیل در ترکیه

متقاضیان‌ خارجی‌ که‌ به‌ زبانهای‌ ترکی‌ استانبولی و انگلیسی‌ برگزار می‌ شود. دروس‌ امتحانی‌ شامل‌ ریاضی‌ و هوش‌ می‌ باشد که توسطهر دانشگاه انجام میشود. پذیرش‌ دانشجویان‌ در دانشگاهها بر اساس‌ رتبه‌ کسب‌ نموده‌ در ازمون‌ یوس می‌ باشد. هر سال یکبار امتحان یوس برای دانشجویان خارجی برگزار می شود.

آزمون YDS :

این آزمون در ترکیه توسط سازمان OSYM برگزار می شود. OSYM همانند سازمان سنجش در ایران می باشد و وظیفه برگزاری آزمون ها را در ترکیه دارند. هدف آزمون YDS ترکیه سنجش کارمندان و افرادی است که در ترکیه قصد ادامه تحصیل دارند و در ادامه فعالیتشان بسته به نشان دادن سطح زبان انگلیسی شان می باشد.آزمون YDS ترکیه هر شش ماه یک بار برگزار می شود و معمولا حدود ۱۰۰۰۰۰ نفر در آن شکت می کنند. آزمون می تواند به صورت آنلاین نیز برگزار شود.نمونه این آزمون را اگر بخواهیم در ایران اشاره کنیم آزمون TOLIMO خواهد بود. اگرچه آزمون YDS ترکیه برای زبان های دیگر نیز برگزار می شود اما هیچ کدام به اندازه زبان انگلیسی اهمیت ندارند.در سال های اخیر بسیاری از موسسات و دانشگاه های ترکیه به روی آزمون های آیلتس و تافل روی آورده اند. معمولا تمامی دانشگاه ها ارزش بیشتری برای آزمون آیلتس و تافل قائلند و به همین دلیل آزمون YDS ترکیه هر ساله میزان کمتری متقاضی دارد.

آزمونLESA:
دانشگاه های کشور ترکیه از نظر جذب دانشجو به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند. برخی از آنها نیاز به آزمون آلس دارند و برخی دیگر از آزمون های جایگزین استفاده می کنند. آزمون ALES برای کسانی است که قصد دارند در مقاطع بالاتر از لیسانس شرکت کنند و به فعالیت آکادمیک خود ادامه دهند. معمولا اگر شما قصد داشته باشید در کشور ترکیه به عنوان استاد دانشگاه ، استادیار ، محقق و یا هر مقام علمی دیگری حضور داشته باشید باید مدرک آزمون ALES را داشته باشید. تاریخ آزمون ALES معمولا دو بار در سال می باشد که در ماه های November – March برگزار می شود. این آزمون تا سال ۲۰۱۳ تنها در کشور ترکیه ، قبرس و قرقیزستان برگزار می شده است و کسانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند و در خارج از ترکیه هستند باید به کشور ترکیه مراجعه کنند. آزمون ALES تا سه سال اعتبار دارد و شامل ۴ بخش می شود:ریاضیات ( ۲ بخش ) و بخش مربوط به زبان ( ۲ بخش ) هر بخش شامل ۵۰ سوال می باشد و در کل شما باید به ۲۰۰ سوال پاسخ دهید.این آزمون ۱۸۰ دقیقه به طول می انجامد و هر چهار سوال اشتباه یک سوال درست را از بین می برد.

آزمون Tomer:

آزمون TÖMER که برای سنجش سطح دانش زبان ترکی استانبولی ساخته شده است. این آزمون در سال ۱۹۸۴ ایجاد شد و از آزمون ها و انجمن های بین المللی آموزش زبان همچون British Council  ، Alliance Francaisse الهام گرفته شده است.موسسه Tomer  در سراسر ترکیه بیش از ۱۱ شعبه دارد و حدود ۵۵ هزار زبان آموز در یک سال آکادمیک در این موسسه آموزش داده می شوند.آزمون تومر در ایران نیز برگزار می شود. این آزمون برای کسانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند لازم است و اکثر زبان آموزان و دانشگاه ها از دانشجویان در خواست مدرک TÖMER را می کنند.

گردآوری و تالیف: طلیعه اسدالهی (تیم علمی –آموزشی خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه)

 

 

۰ پاسخ به "تحصیل در ترکیه"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X