امروز ۰۲ / بهمن / ۱۳۹۷
MENUMENU

روز بزرگداشت شیخ صدوق

ابوجعفر محمدبن علی بن بابویه قمی ملقب به  ( شیخ صدوق ) است که صف اول محدثین و علمای اثناعشر جای دارد و به عنوان یکی از ارکان فقه شیعه به شمار می رود . پس از گذشت ۱۰ قرن از وفات این محدث بزرگ شیخ صدوق ، برکات آثار و خدماتش باعث شده تا ۱۵ اردیبهشت را به عنوان روز بزرگداشت شیخ صدوق نامگذاری کنند .

زندگینامه شیخ صدوق

محمدبن علی بن حسین بن بابویه قمی مشهور به ( شیخ صدوق ) در سالهای ۳۰۶ یا ۳۰۷ هجری قمری در خاندان علم و تقوی در شهر مذهبی قم دیده به جهان گشود . پدر بزرگوار شیخ صدوق ،علی بن حسین بن موسی بن بابویه از علما و فقهای بزرگ زمان خود بود . گرچه در آن روزگار ، عالمان و محدثان بسیاری در قم می زیسته اند ولی پرچم هدایت و مرجعیت بر دوش این عالم عابد و محدث زاهد یعنی علی بن بابویه ( پدر شیخ صدوق ) بوده است .

پدر شیخ صدوق دکه ای کوچک در بازار قم داشت و از طریق کسب و کار و در نهایت زهد و عفاف ، امرار معاش می نمود و در ساعاتی دیگر از روز در منزل خود به تدریس و تبلیغ احکام و نقل روایات می پرداخت .

جلالت شان و منزلت این عالم ربانی تا بدان پایه رسید که امام حسن عسگری (ع) طی نامه ای ، او را با لقب(شیخ ) ، (فقیه ) ، (معتمد) مورد خطاب قرار داده و توفیقات او را برای کسب رضای پروردگار درخواست کرد . شیخ صدوق روزگار طفولیت و سنین جوانی را در دامان علم و فضیلت و تقوای خانوادگی اش سپری کرد و تحت تعلیم و تربیت پدر قرار گرفت ، به گونه ای که به لحاظ تیزهوشی و حافظه فوق العاده قوی در مدتی کوتاه به قله های بلندی از کمالات انسانی دست یافت و توانست در کمتر از بیست سالگی ، هزاران حدیث با سلسله سند آنها را حفظ نماید و از همه مهمتر به آنها عمل نماید.

 روز بزرگداشت شیخ صدوق

یکی از حوادث مهم دوران زندگی شیخ صدوق ، روی کارآمدن سلسله ایرانی نژاد و شیعه مذهب ( آل بویه ) بود که بر بخش بزرگی از ایران ، عراق و جزیره العرب تا مرزهای شمالی شام فرمان می راندند . وی در این هنگام از قم به ری آمده و به درخواست ” رکن الدوله دیلمی ” در آنجا رحل اقامت گزید . به نظر می رسد علت اصلی این دعوت و عزیمت ، خلایی بوده که پس از هجرت شیخ کلینی از ری به بغداد و سپس رحلت او پیش آمده بود و در حقیقت ، وجود شیخ صدوق در ری می توانست منشا برکات فراوان باشد .

آثار علمی شیخ صدوق

عصر شیخ صدوق را باید ” عصر احیا تنقیح حدیث ” نامید زیرا پس از رحلت پیامبر اسلام ، بازار جعل حدیث رونق گرفت و کارخانه حدیث سازی خلفا بکار افتاد و کسانی پیدا شدند که بطور حرفه ای ، احادیثی را جعل و به پیامبر و ائمه نسبت می دادند .

از این رو محدث بزرگوار (کلینی ) که از ( کلین ) به ( ری ) هجرت کرده بود ، در آنجا کتاب شریف کافی – اولین کتاب از مجموعه چهارگانه کتب روایی و حدیثی شیعه – را نگاشت و حرکت علمی جدیدی را در مکتب حدیث نگاری اهل بیت علیهم السلام بنیانگذاری نمود که پس از او ، ” شیخ صدوق ” بنای مستحکم ضبط و نشر حدیث را بر آن بنیاد نهاد . شیخ صدوق در راه جمع آوری احادیث ، از بلخ تا بخارا ، از کوفه تا بغداد ، از مشهد تا نیشابور ، و از آنجا تا مکه و مدینه سفر کرد و مشکلات فراوانی را به جان خرید و با کوله باری از احادیث پیامبر و اهل بیت (ع) به ری بازگشت .

تالیفات شیخ صدوق:

۱- من لا یحضره الفقیه  

۲- کمال الدین و اتمام النعمه

۳- کتاب امالی

۴- کتاب صفات شیعه

۵- کتاب عیون الاخبار امام رضا علیه السلام

۶- کتاب مصادقه الاخوان

۷- کتاب خصال

۸- کتاب علل الشرایع

۹- کتاب توحید

۱۰- کتاب اثبات ولایت علی علیه السلام

۱۱- کتاب معرفت

۱۲- کتاب مدینه العلم

۱۳-کتاب مقنع در فقه

۱۴- کتاب معانی الاخبار

۱۵- کتاب مشیخته الفقیه

۱۶- کتاب عیون الاخبار

شیخ ابو جعفر محمد بن بابویه قمی معروف به شیخ صدوق پس از هفتاد و چند سال زندگانی پرافتخار و انجام مسافرتهای طولانی و تصنیف ۳۰۰ جلد کتاب با ارزش ، سرانجام در سال ۳۸۱ ه. ق ، در شهر ری چشم از جهان فرو بست و آرامگاهش امروز در شهر ری به نام ابن بابویه مشهور و موردتوجه شیعیان است .

۰ پاسخ به "روز بزرگداشت شیخ صدوق"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X