امروز ۰۲ / بهمن / ۱۳۹۷
MENUMENU

روز جهانی کار و کارگر

در سال ۱۸۸۶ میلادی ، پلیس شیکاگو با حمله به تظاهرات گسترده کارگران ، که برای ۸ ساعت کار در روز و حق تشکیل اتحادیه‌ های کارگری برپا شده بود ، آنان را به خاک و خون کشیدند . چند روز بعد از این واقعه دادگاه چند تن از رهبران کارگران را محاکمه و به مرگ محکوم کرد .

یکی از رهبران کارگران اعتصابی ، پس از اعلام رای ، در برابر دادگاه چنین گفت : کارگران این که دریافته‌اند که می‌توانند با اتحاد و همبستگی و مبارزه جمعی مشکلات خود فائق آیند . آنان می‌دانند که چه قدرت عظیمی در اتحاد ایشان نهفته است ، به همین علت است که کارفرمایان با تمام توان می‌کوشند تا اتحاد کارگران را بشکنند ، و میتینگ کارگران را به خاک و خون بکشانند ، ما کارگران گردهم آمدیم تا اندکی از حقوق خود را باز پس بگیریم ، اما اکنون از دادگاه و زندان سردرآورده‌ایم . آیا این است معنای برابری و عدالت درجامعه ما ؟ امروز اگر صدای حق‌طلبانه ما را با گلوله خفه می‌کنید، مطمئن باشید که این صداها از این پس خاموش شدنی نیست ، بلکه هر روز طنین آن رساتر خواهد شد .

رهبران کارگران شیکاگو به دست مستکبران جان باختند ، اما حقانیت گفته‌ هایشان به تدریج بر همگان مسلم شد .

در سال ۱۹۱۹ بر براساس معاهده ورسای سازمان بین‌المللی کار به عنوان یک نهاد خود مختار و وابسته به مجمع عمومی سازمان ملل متحد برپا شد .

موافقت نامه مربوط به برقراری رابطه بین این سازمان و سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۶ به تصویب رسید و آن را به صورت نخستین کارگزاری تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد درآورد .

هر ساله در ۱۱ اردیبهشت ماه روز جهانی کار به پاس تلاش های کارگران در عرصه های تولید و خدمات گرامی داشته می شود .

۰ پاسخ به "روز جهانی کار و کارگر"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X