امروز ۰۲ / بهمن / ۱۳۹۷
MENUMENU

مبعث پیامبر اکرم(ص)


مَبعَث در اصطلاح اسلامی به روزی گفته می‌شود که پیامبر اکرم ( ص ) به پیامبری برانگیخته شد. این اتفاق در۴۰ سالگی پیامبر(ص) در غار حراء واقع در کوه نور (در نزدیکی شهر مکه ) روی داد و سرآغاز دین اسلام  بود . طبق دیدگاه مشهور شیعه امامیه ، این رویداد در روز ۲۷ رجب ، ۱۳ سال قبل از هجرت پیامبر (ص) روی داده است .

قبل از بعثت پیامبر(ص)، دین بیشتر مردم آن ناحیه، بت‌پرستی بود. ادیان آسمانی تحریف‌شده نیز در قسمت‌های مختلف این سرزمین پیروانی داشت . اما با بعثت پیامبرص) و ظهور اسلام ، این دین فراگیر ، و بت‌ پرستی از  حجاز برچیده شد .

سالگرد مبعث رسول خدا (ص) ، از اعیاد شیعیان و به « عید مبعث » مشهور است .

بعثت در فرهنگ قرآنی به معنای عامل برانگیختن و رسانیدن به مرحله‌ای خاص از تکامل است که در آن نوعی تحول وجود دارد و از این رو، در معنای حشر مردگان نیز به کار رفته است، زیرا آغاز نوعی تحول بزرگ و وارد شدن به فضایی جدید است هرچند معنای اصطلاحی غالب آن برانگیختن و فرستادن پیامبران برای هدایت مردم است .

در همه جای قرآن ، انتساب بعثت به «الله» است، یعنی هم حشر مردگان، هم قانونمندی‌های خاص هستی و هم ارسال پیامبران . نکته قابل تأمل در بعثت پیامبران، منّتی است که خداوند بر مردم می‌نهد . اولاً این منت برای هدایت و راهبری است و ثانیاً اینکه پیامبران را از میان خود مردم و از جنس آنان انتخاب کرده است .

لَقَدْ مَنَّ اللَّـهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ إِذْ بَعَثَ فِیهِمْ رَ‌سُولًا مِّنْ أَنفُسِهِمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ وَإِن کَانُوا مِن قَبْلُ لَفِی ضَلَالٍ مُّبِینٍ 

ترجمه به یقین ، خدا بر مؤمنان منت نهاد که‌ پیامبری از خودشان در میان آنان برانگیخت ، تا آیات خود را بر ایشان بخواند و پاکشان گرداند و کتاب و حکمت به آنان بیاموزد ، قطعاً پیش از آن در گمراهی آشکاری بودند.. )[ آل عمران –۱۶۴]

خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه این عید را به همه عزیزان تبریک عرض می نماید . 

۰ پاسخ به "مبعث پیامبر اکرم(ص)"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X