امروز ۰۵ / فروردین / ۱۳۹۸
MENUMENU

میلاد امام زین العابدین ( ع )

پدر بزرگوار امام زین العابدین ، حضرت امام حسین علیه السلام امام سوم شیعیان جهان و مادر گرامی آن حضرت ـ چنان که مشهور است ـ شهر بانو دختر یزدگرد آخرین پادشاه سلسله ساسانیان و از نوادگان انوشیروان است. او از بهترین زنان عصر خویش محسوب می شده است.

پس از شکست یزدگرد سوم و فتح ایران ، شهربانو به مدینه آورده شد . چون خواستند وی را بفروشند . امیرمؤمنان علیه السلام آنها را از این عمل بازداشت و پیشنهاد فرمود که شهر بانو به اختیار خود، شخصی را به همسری خویش انتخاب کند و مهریه او نیز از بیت المال پرداخته شود . شهربانو امام حسین علیه السلام را برگزید . امیرمؤمنان علیه السلام از این انتخاب بسیار خوشحال شد و فرزند خود امام حسین علیه السلام را به نکوداشت و احسان در حق وی بسیار توصیه کرد . ثمره این ازدواج، امام زین العابدین علیه السلام است .

امام علی بن الحسین علیه السلام دارای القاب بسیاری هستند که معروفترین آنها سجاد و زین العابدین است . مردم گوهرشناس و عارفان حق جو ـ آن هم نه تنها شیعیان بلکه همه کسانی که در دوران سیاه و خفقان آمیز آن زمان ، در پی گوهری شب افروز بودند ـ ایشان را با القابی چون سید عابدان، پیشوای زاهدان، مهتر پرهیزگاران ، امام مؤمنان، زیور صالحان و چراغ شب زنده داران می خواندند و این همه، نه از سر تملق طمع و غلو ، بلکه از سر صدق بود . در واقع هر یک از القاب حضرت علیه السلام نشان دهنده کمال نفس ، ایمان ، تقوی و اخلاص ایشان و بیان کننده اعتقاد و اعتماد مردم به آن امام همام است .

از امام زین العابدین علیه السلام احادیث بسیاری در بیان احکام الهی و شیوه های زندگی به یادگار مانده است . ایشان دو اثر ارزنده نیز به نام های « صحیفه سجادیه » و « رساله حقوق » دارند که دریایی است از حقایق الهی ، مکارم اخلاقی و معارف انسانی و عمدتا در قالب دعا بیان شده است . رساله حقوق مشتمل بر حقوق متقابل افراد با یکدیگر ، و نیز حق خداوند بر آنان و حقوق اعضا مختلف بدن است .

امام صادق علیه السلام می فرمایند : مردی نزد امام زین العابدین علیه السلام آمد و گفت : شخصی به شما نسبت های ناروا داده و شما را گمراه و بدعت گذار نامیده است . حضرت به وی فرمود: تو حق دوست و همنشینی با او را مراعات نکردی و گفتار او را برای من نقل کردی . حق مرا نیز از بین بردی ، زیرا سخنی از برادر دینی ام گفتی که من آن را نمی دانستم . هر دو خواهیم مُرد و در روز قیامت از تو سؤال خواهد شد که چرا غیبت برادر خود را کرده ای . از غیبت بپرهیز که غیبت غذای سگ های جهنم است . بدان کسی که زیاد عیوب مردم را به زبان می آورد ، دلیل آن است که عیب های خودش را در مردم جست و جو می کند .

خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه این میلاد با سعادت را خدمت تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض می نماید . 

۰ پاسخ به "میلاد امام زین العابدین ( ع )"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد