امروز ۳۰ / ۰۴ / ۱۳۹۸
MENUMENU

اساسنامه خانه روان شناسان و مشاوران و حرف یاورانه

 

اساسنامه خانه روان شناسان و مشاوران و حرف یاورانه

 

مقدمه

با تایید و اتکال به تاییدات خداوند یکتا به منظور اعتلای حرف یاورانه به ویژه روانشناسی و مشاوره و حرفه های یاورانه، در چارچوب قوانین موضوعه کشوری، ضوابط حاکم به فعالیت های حرفه ای طبق مشخصات و شرایط پیش بینی شده در این اساسنامه خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه تشکیل می گردد.

 

فصل اول: کلیات

ماده یک: نام تشکیلات “خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه”  است که در این اساسنامه اختصارا “خانه” نامیده می شود و  به صورت غیر دولتی و غیر انتفاعی با شخصیت حقوقی و مالی مستقل فعالیت خواهد کرد.

ماده دو: منظور از حرف یاورانه حرفه هایی هستند که در تعامل نزدیک با روان شناسی می باشند و جز تیم درمان در کار بالینی بحساب می ایند از جمله بارزترین آنها می توان به (روانپزشکی، پزشکی در کلیه گرایشها، پیراپزشکی، روان پرستاری،  پرستاری، بهیاری، فیزیوتراپی، مددکاری در کلیه گرایش ها، جامعه شناسی، گفتار درمانی و غیره) اشاره کرد.

ماده سه: محل و مرکز اصلی خانه به نشانی: تهران، خیابان  شهید کلاهدوز، بین چهارراه قنات و کاوه، پلاک ۲۹۴، واحد ۱۲، با کد پستی ۸۳۸۷۴-۱۹۴۳۶

ماده چهار: مدت فعالیت خانه از تاریخ تاسیس به مدت نامحدود خواهد بود و تابعیت آن جمهوری اسلامی ایران با گستره ملی و بین المللی می باشد.

 

فصل دوم: اهداف و موضوع فعالیت

ماده پنج: اهداف خانه روان شناسان عبارت است از :

۱٫        تلاش در جهت ارتقاء کیفی و کمی و ایجاد جاذبه در خلق آثار حرفه ای در عرصه های مختلف روان شناسی، مشاورره و حرف یاورانه

۲٫        ایجاد تعامل، تفاهم و همبستگی میان اعضاء حقیقی و حقوقی در سطح ملی و بین المللی به منظور رشد و اعتلاء، نوآوری و افزایش غنای حرفه ای

۳٫        برقراری ارتباط مستمر با روان شناسان و مشاوران و سایر حرف یاورانه در جهت حل مشکلات و فعالیت های حرفه ای

۴٫        تلاش به منظور برقراری ارتباط میان روان شناسان و مشاوران و ۵۲ حوزه روان شناسی و مشاوره (گرایشهای تحصیلی)، مددکاری و سایر حرف یاورانه با مسئولین حرفه ای و اجرایی کشوری و لشکری

۵٫        کوشش در جهت افزایش سطح آگاهی و دانش حرفه ای مخاطبان

۶٫        تلاش در جهت ایجاد فضای مناسب و تامین امکانات لازم برای تعامل، گفتگو، تبادل آراء و تجربیات و روش های حرفه ای و ابداعی اعضاء

۷٫        تلاش در جهت ارائه معیارهای مناسب و اجرایی در راستای استاندارد کردن جشنواره ها، نمایشگاه ها، همایش ها، مراسم و اجرای برنامه ها، مجامع علمی، سخنرانی ها، بزرگداشت و تکریم مفاخر علمی، حرفه ای و خادمین به حرف یاورانه، مسابقات حرفه ای برای اعضاء حقیقی و حقوقی (پس از اخذ مجوزهای لازم)

۸٫        ارائه نظرات، پیشنهادات و مشاوره لازم به مراجع سیاستگذاری تقنینی، دولتی، عمومی و خصوصی

۹٫        مشارکت و همکاری با مراکز مختلف دولتی، عمومی و خصوصی در برگزاری گردهمایی ها، جشنواره ها، مراسم و اجرای برنامه ها به فعالیتهای حرف یاورانه و ارائه خدمات اجرایی (پس از کسب مجوزهای لازم)

۱۰٫     تهیه، گردآوری، نگارش و ترجمه کتاب، جزوه در حوزه های روان شناسی، مشاوره و حرف یاورانه (پس از کسب مجوزهای لازم)

۱۱٫      حمایت های معنوی، مادی و قانونی از حقوق حرفه ای اعضاء حقیقی و حقوقی  با استناد به مقررات کشور

۱۲٫     تدوین و اجرای آموزش های پیشرفته و تخصصی برای اعضاء حقیقی و حقوقی در دوره های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت (پس از کسب مجوزهای لازم)

۱۳٫     شناسایی استعدادهای درخشان در زمینه های مختلف حرفه ای و انجام حمایت های خاص، تشویق و ترغیب علمی و حرفه ای از آنان و نیز از اعضاء مبتکر و نخبه

۱۴٫     ایجاد بانک اطلاعاتی در زمینه های مختلف حرفه ای و کوشش در جهت راه اندازی و گسترش شبکه ها و  روش های فنی پیشرفته در امر اطلاع رسانی و ارتباطات حرفه ای و تسهیل شرایط بهره گیری عموم علاقه مندان از آن (پس از کسب مجوزهای لازم)

۱۵٫     ایجاد زمینه های مناسب و انجام اقدامات لازم برای جلب مشارکت و کمک های بلاعوض و تجهیزات و هدایای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از خصوصی، عمومی، دولتی یا وابسته به دولت

۱۶٫     تلاش در جهت افزایش توانایی های مالی و اقتصادی خانه روان شناسان به طرق مقتضی و قانونی با توجه به غیرانتفاعی بودن خانه روان شناسان

۱۷٫     برقراری ارتباط و تبادل نظر، همکاری و عقد تفاهم نامه با سایر مراکز حرفه ای یاورانه منطقه ای و بین المللی در چارچوب قوانین کشور

۱۸٫     ایجاد شعب استانی در راستای اهداف خانه روان شناسان در چارچوب قوانین کشور

۱۹٫     ایجاد واحد حقوق در خانه روان شناسان و ارایه مشاوره ها و طرق قانونی در حل مسایل حقوقی اعضاء

۲۰٫     کوشش در فراهم آوردن امکانات و تسهیلات رفاهی برای عموم اعضاء با تاسیس صندوق های قرض الحسنه، تعاونی های خاص  همچون مسکن و مصرف و دیگر امکانات مقدور با رعایت مقرارات مربوطه از سازمانهای مربوطه یا ذیصلاح (پس از کسب مجوزهای لازم)

 

 

 

فصل سوم: نحوه عضویت

ماده شش: کلیه اعضاء خانه روان شناسان که موضوع فعالیت آنها در زمینه های حرف یاورانه (تمامی حوزه های روان شناسی، مشاوره، مددکاری و غیره) با رعایت ضوابط خانه به عضویت این خانه پذیرفته شده و عضو رسمی خانه روان شناسان به شمار می آیند.

 

ماده هفت: خانه روان شناسان دارای سه نوع عضو می باشد:

الف) عضو رسمی پیوسته: به اعضایی اطلاق می گردد که حداقل  دارای مدرک کارشناسی ارشد در  یکی از رشته های روان شناسی، مشاوره و یا حرف یاورانه باشند.

ب)  عضو رسمی وابسته: به اعضایی اطلاق می گردد که حداقل دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته های روان شناسی، مشاوره و یا حرف یاورانه باشند.

ج) عضویت دانشجویی: کلیه دانشجویانی که در رشته‌های روانشناسی، مشاوره و حرفه های یاورانه به تحصیل اشتغال دارند.

د) عضو افتخاری: خانه روان شناسان می تواند به شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی عضویت افتخاری را اعطاء نماید.

تبصره: اعضای افتخاری و رسمی وابسته حق رای و شرکت در انتخابات را ندارند.

 

ماده هشت: اعضاء رسمی  پیوسته خانه روان شناسان با رعایت ضوابط مندرج در اساسنامه و دارا بودن شرایط لازم به عنوان اعضاء خانه روان شناسان را تشکیل می دهند و اینگونه اعضاء با داشتن حق حضور و رای در مجامع عمومی استانی اقدام به انتخاب هیئت رییسه استانی خواهند کرد.

تبصره یک: عضویت در خانه روان شناسان مشروط به بررسی و تایید سوابق حرفه ای افراد  توسط اعضای هیئت رییسه خانه روان شناسان می باشد.

تبصره دو: بررسی پرونده متقاضیان عضویت در خانه روان شناسان در بدو امر به عهده هیئت موسس و پس از انتخابات و تشکیل هیئت رییسه بر عهده هیئت رییسه خواهد بود که بعدا طبق آیین نامه ای که تدوین خواهد شد اجرا می گردد.

تبصره سه: هرگونه محکومیت جزایی که به طور طبیعی مستلزم محرومیت از حقوق اجتماعی  باشد یا به عنوان مجازات تکمیلی در آراء محاکم به آن تصریح شود، موجب سلب و لغو عضویت می شود.

 

 

 

فصل چهارم: ارکان و مقررات

ماده نه: ارکان موسسه

الف) هیئت موسس

ب) مجمع عمومی

ج) هیئت نمایندگان

د) هیئت رییسه

ه) رییس خانه روان شناسان

ی) بازرسان

 

ماده ده: وظایف هیئت موسس

بررسی و تصویب اساسنامه و انجام تشریفات قانونی برای ثبت خانه روان شناسان در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری، ضمن عضوگیری اولیه از وظایف هیات موسس می باشد.

تبصره یک: هیئت موسس پس از انجام وظایف فوق حداکثر تا یکسال نسبت به تشکیل اولین مجمع عمومی استانی و برای انتخابات هیت مدیره هر استان اقدام می نمایند.

تبصره دو: به منظور حفظ شاکله و اهداف بلند مدتی که مد نظر موسسان خانه روان شناسان بوده است، مدیرعامل یا رییس خانه تا زمان انحلال خانه روان شناسان، در سمت عضو دائم هیئت رییسه می باشند و هیج مجمعی اعم از عادی و فوق العاده حق عزل و یا سلب عضویت ایشان را ندارد. الباقی اعضاء  (شش عضو به انتخاب مجمع عمومی یا مجمع نمایندگان) جهت دریافت رای اعتماد معرفی و انتخاب می شوند.

تبصره سه: روسای هیئت رییسه در استانها (۳۱ استان) به عنوان اعضای هیئت نمایندگان می باشند که تحت عنوان هیئت نمایندگان انجام وظیفه می کنند.

تبصره چهار: هیئت رییسه مرکزی (۷ نفر) یک نفر را از بین خود طی فرایند انتخابات داخلی بعنوان رییس خانه انتخاب می کنند.

تبصره پنج: رییس خانه فرد واجد شرایط را بعنوان دبیر کل به هیئت رییسه جهت جلب رای اعتماد معرفی می نماید، پس از تایید هیئت رییسه، رییس خانه نسبت به ابلاغ حکم و انتصاب دبیرکل اقدام می نماید.

 

 

ماده یازده: وظایف مجمع عمومی

کلیه اعضای رسمی پیوسته طی جلسه مجمع عمومی و انتخابات اقدام به انتخاب شش نفر عضو از هفت نفر اعضای هیت رییسه ( یک نفر عضو ثابت هیت موسس) خواهند کرد.

 

ماده دوازده: مجمع عمومی به درخواست اشخاص ذیل تشکیل می شود:

۱٫ هیئت رییسه

۲٫ بازرسان

۳٫ حداقل یک پنجم  اعضاء برای مجمع عمومی عادی و یک سوم اعضاء برای مجمع فوق العاده

 

ماده سیزده: دعوت مجمع عمومی باید با قید دستور زمان و محل تشکیل جلسه حداقل ۱۰ روز و حداکثر ۳۰ روز قبل از تشکیل جلسه انجام گیرد.

تبصره یک: در مواردی که کلیه اعضاء مجمع حاضر باشند نشر آگهی و تشریفات دعوت الزامی نیست.

تبصره دو: روسای شعبات استانی و اعضاء هیئت موسس بعنوان مجمع عمومی می توانند انجام وظیفه کنند.

تبصره سه: ملاک تشخیص تعداد اعضاء حاضر در جلسات مجمع عمومی، دفتر حضور و غیابی است که حاضرین در جلسه آن را امضاء می کنند.

تبصره چهار: تصمیمات مجمع عمومی عادی با اکثریت نسبی اتخاذ می شود.

تبصره پنج: نسخه ای از صورتجلسه مجامع به عنوان اسناد خانه روان شناسان کتبا به خانه روان شناسان ارسال می گردد و در آنجا ضبط و بایگانی می گردد.

 

ماده چهارده: وظایف هیئت نمایندگان

هیئت نمایندگان که متشکل از سرپرستان ۳۱ استان می باشند، به عنوان تبیین و تعیین کننده خط مشی و سیاست های کلی و نیز عالی ترین رکن تصمیم گیری خانه روان شناسان بوده و اهم وظایف آن به شرح زیر است:

۱٫ استماع و ارزیابی و اخذ تصمیم درباره گزارش های هیئت رییسه و بازرسان خانه روان شناسان

۲٫ تصویب خط مشی، برنامه ها، عملکرد و ترازنامه مالی و بودجه سالیانه خانه روان شناسان

۳٫ تایید اعضاء متغیر هیئت رییسه برای مدت ۳ سال و انتخاب بازرسان برای یک سال و عزل آنان

تبصره: اعضاء هیئت رییسه خانه روان شناسان هفت نفر می باشد که یک نفر دائم (هیئت موسس) و شش نفر از افراد منتخب مجمع عمومی می باشند.

۴٫ بررسی و تصویب تغییرات و اصلاحات اساسنامه با رعایت مقررات مربوط

۵٫ اخذ تصمیم درباره پیشنهادات هیئت رییسه و دیگر مواردی که در این اساسنامه تعیین یا تصریح نشده باشد با توجه به موارد موضوعه کشور

۶٫ تعیین روزنامه کثیرالانتشار برای درج آگهی خانه روان شناسان

۷٫ تصویب تغییر محل خانه روان شناسان

۸٫ تصویب انحلال خانه روان شناسان و نیز انتخاب هیئت یا مدیر تصفیه در صورت انحلال خانه روان شناسان

 

ماده پانزده: جلسه هیئت نمایندگان برای رسیدگی در خصوص موارد زیر تشکیل می شود:

۱٫        نظارت بر عملکرد هیئت رییسه در تمامی وظایف تعیین شده در اساسنامه

۲٫        تغییر موارد اساسنامه خانه روان شناسان

۳٫        اتخاذ تصمیم راجع به انحلال خانه روان شناسان

۴٫        تصمیم گیری نسبت به عزل، قبول یا رد استعفای عضوی از اعضای هیئت رییسه

تبصره یک: حضور حداقل یک سوم اعضاء با اکثریت مطلق اعضاء هیئت رییسه، بازرسان، نماینده سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جهت رسمیت و تشکیل جلسه فوق الذکر الزامی است.

تبصره دو: نسخه ای از صورتجلسه مجامع به عنوان اسناد خانه روان شناسان کتبا به خانه روان شناسان ارسال می گردد و در آنجا ضبط و بایگانی می گردد.

 

ماده شانزده:  اعضای هیئت رییسه

الف) اداره امور خانه روان شناسان طبق اساسنامه به تصمیم و اختیارات هیئت رییسه است که دارای ۷ عضو می باشد. یک عضو ان هیئت ثابت (موسس) و ۶ عضو متغیر  انتخاب شده طی مجامع عمومی.

ب) اعضای متغییر هیئت رییسه شامل ( دو نفر روان شناس، دو نفر مشاور، یک نفر از دیگر حرف یاورانه، یک نفر نماینده از اعضاء حقوقی) می باشد.

ج) اعضای هیئت رییسه موظفند بلافاصله بعد از انتخابات و اعلام رسمی نتایج در اولین جلسه از بین خود رییس، نایب رییس، خزانه دار و منشی انتخاب نمایند.

 

ماده هفده: وظایف هیئت رییسه

۱٫        اجرای اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی بر اساس مقررات

۲٫        نصب و عزل و قبول استعفای هیئت رییسه خانه روان شناسان و نظارت بر عملیات و حدود وظایف و اختیارات و میزان حقوق و مزایای هیئت رییسه و بازرسان

۳٫        نظارت به مخارج جاری خانه روان شناسان، رسیدگی به حساب ها جهت ارائه به بازرسان و تسلیم به موقع گزارش

۴٫        قبول درخواست عضویت و تعیین شرایط متقاضیان

۵٫        تهیه و تنظیم طرح ها، برنامه ها، بودجه و سایر پیشنهادات و ارائه به مجمع عمومی

۶٫        تشکیل کمیته های فنی، آموزشی و حرفه ای برای نیل به اهداف خانه روان شناسان

۷٫        تشکیل کمیته انظباطی برای رسیدگی به تخلفات حرفه ای اعضاء

۸٫        تهیه و تنظیم دستورالعمل های داخلی و اساسنامه های مالی و تقدیم به مجمع

۹٫        تعیین نماینده یا وکیل در دادگاه ها و مراجع قانونی

۱۰٫     تایید معاونین رییس خانه روان شناسان به پیشنهاد رییس خانه

۱۱٫     تعیین روسای خانه های استانی

 

ماده هجده: رییس خانه روان شناسان

الف) هیئت رییسه انتخابی (۷ نفر) یک نفر را از بین خود طی فرایند انتخابات داخلی بعنوان رییس خانه انتخاب می کنند.

ب) رییس خانه روان شناسان در عین حال، رییس هیئت رییسه می باشد.

ج) رییس خانه روان شناسان بالاترین مقام اجرایی است و حدود و وظایف آن را طبق اساسنامه هیئت رییسه تعیین می کند.

 

ماده نوزده: بازرسان

الف) طی جلسه هیئت نمایندگان دو نفر از اعضاء خانه روان شناسان بر اساس رای اعضاء یا اکثریت آرای هیئت نمایندگان بمدت یک سال در سمت بازرس خانه روان شناسان انتخاب می شوند.

 

ماده بیست: وظایف بازرسان

الف) نظارت مستمر بر انطباق نحوه اجرا و اداره امور خانه روان شناسان با اساسنامه و قوانین خانه روان شناسان

ب‌)     رسیدگی به حساب ها، دفاتر، اسناد، صورت های مالی از جمله ترازنامه و حساب های سود و زیان، بودجه پیشنهادی و گزارشات هیئت رییسه

ت‌)     رسیدگی به شکایات اعضاء و ارایه گزارش مستند به مجمع خانه روان شناسان

ث‌)     ارائه تذکر کتبی تخلفات صورت گرفته به هیئت رییسه و رییس خانه روان شناسان

ه‌)        نظارت به انجام دریافت و پرداخت احتمالی

و‌)         گزارش هرگونه تخلف هیئت رییسه و رییس خانه روان شناسان به مجمع

تبصره یک: بازرسان می توانند بدون داشتن حق رای در جلسات هیئت رییسه حضور یابند.

تبصره دو: بازرس برای بررسی دفاتر و اسناد و مدارک خانه روان شناسان نمی تواند آن ها را از محل خانه روان شناسان خارج کند.

 

ماده بیست و یک: شرایط عمومی عضویت در خانه روان شناسان

الف) داشتن تابعیت ایرانی  و التزام به جمهوری اسلامی

ب‌)     تدین به یکی از ادیان رسمی کشور، مندرج در قانون اساسی

ت‌)     پایبندی به قانون اساسی به ویژه اصول بنیادین آن

ث‌)     عدم اشتهار به فساد اخلاقی و اعتیاد

ج‌)       نداشتن هرگونه محکومیت کیفری (محرومیت از حقوق اجتماعی)

ح‌)       قبول، تقید و تعهد به اجرای مقررات اساسنامه و مصوبات قانونی خانه روان شناسان

خ‌)       امضاء میثاق نامه اخلاق حرفه ای

د‌)        ارائه معرفی نامه از منابع و افراد دارای صلاحیت حرفه

ذ‌)        داشتن حداقل ۲۲ سال

ر‌)        داشتن حداقل مدرک کارشناسی در یکی از رشته های حرف یاورانه

 

ماده بیست و دو: شرایط اختصاصی برای عضویت در هیئت رییسه خانه روان شناسان

الف) عضویت رسمی پیوسته در خانه روان شناسان

ب‌)     داشتن حداقل ۳۰ سال

ت‌)     دارا بودن حداقل مدرک دکتری در رشته های روان شناسی، مشاوره و حرف یاورانه

ث‌)     دارا بودن حداقل سابقه ۵ سال  فعالیت حرفه ای مستمر

 

ماده بیست و سه: شرایط عضویت در سمت بازرس خانه روان شناسان

الف) عضویت پیوسته در خانه روان شناسان

ب‌)     داشتن حداقل ۳۰ سال سن

ت‌)     دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی ارشد در رشته های روان شناسی، مشاوره و حرف یاورانه

ث‌)     دارا بودن حداقل سابقه ۵ سال فعالیت حرفه ای مستمر

 

ماده بیست و چهار: منابع مالی

 الف)  اخذ حق عضویت سالانه

ب) هبه و کمک های نهادهای دولتی و غیر دولتی

ج) مشارکت مردمی

د) درآمد ناشی از ارائه خدمات بر اساس آیین نامه های داخلی که بعدا تدوین می گردد.

 

ماده بیست و پنج: نحوه انحلال و تصفیه

الف) انحلال خانه روان شناسان مشروط به تصویب چهار پنجم کل اعضاء مجمع می باشد.

ب‌)     در صورت انحلال خانه روان شناسان سه نفر به عنوان هیئت تصفیه از سوی مجمع عمومی انتخاب می شوند.

ت‌)     در صورت انحلال  خانه روان شناسان کلیه اموال و دارایی های منقول و غیر منقول، موجودی حساب های بانکی پس از تصفیه در اختیار سازمان نظام مشاوره و روان شناسی قرار می گیرد.

ث‌)     در صورت تشکیل مجدد خانه این اموال بر اساس صورت جلسه تنظیمی در اختیار هیئت رییسه جدید خانه روان شناسان قرار می گیرد.

 

این اساسنامه در چهار فصل و بیست و پنج ماده و نوزده تبصره تنظیم گردیده است.

 

 

 

 

اسفند ۱۸, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "اساسنامه خانه روان شناسان و مشاوران و حرف یاورانه"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X