امروز ۰۵ / خرداد / ۱۳۹۸
MENUMENU

دکتر حسن احدی

* سوابق تحصیلی :

۱- لیسانس روانشناسى از دانشگاه تهران

۲- فوق لیسانس روانشناسى از فرانسه، دانشگاه پاریس ۱۰

۳- دکتراى روانشناسى از فرانسه، دانشگاه پاریس ۱۰

* سوابق شغلی:

– ریاست مدرسه عالى شمیران و عضو هیأت علمى آن، بعد از انقلاب 

– رئیس بخش روانشناسى و علوم تربیتى مدرسه عالى دماوند 

– رئیس دانشکده روانشناسى و علوم تربیتى 

– معاونت مرکز تحقیقات روانى – اجتماعى نخست وزیرى

– استاد دانشگاه علامه طباطبایى در پایه ۲۵

– سرپرست کمیته روانشناسى شوراى انقلاب فرهنگى 

– مسیول گزینش استاد روانشناسى در وزارت فرهنگ و آموزش عالى 

– عضو هیأت مدیره انجمن روانشناسى ایران 

– عضو فرهنگستان علوم 

– انتخاب شده به عنوان استاد نمونه 

– عضو هیأت مرکز تستینگ فرانسه 

– عضو هیأت تحریریه برخى از مجلات روانشناسى کشور همانند: مجلات پژوهشهاى روانشناختى دانشگاه الزهرا (س)، دانشنامه، بررسى مسائل روانى اجتماعى، دانش و پژوهش در روانشناسى و… 

* تهیه و تألیف : 

شمار مهمى از کتب روانشناسى : علم النفس، مفاهیم بنیادى در روانشناسى نوجوانى و جوانى، پویایى گروه ها، روانشناسى رشد، بازى هاى ذهنى و همچنین تدوین و ارائه بیش از ۲۰ مقاله علمى در کنفرانس هاى داخلى و بین المللى.

دکتر حسن احدی فعالیت هاى دانشگاهى خویش را از ۱۳۵۶ آغاز کرده و از معدود کسانى است که در تمام طول انقلاب، مسؤولیت هاى ویژه اى را در حوزه روانشناسى عهده دار بوده است. طرح و تحقیقاتى متعددی توسط دکتر حسن احدی به سرانجام رسیده، یکى از طرح هاى مهم او که بسیار مورد توجه مقامات دولتى و حکومتى وقت واقع شد، تحقیق درباره «علل اختلالات رفتارى نوجوانان و کودکان» بود و نسخه هاى اولیه این تحقیق در حدود بیش از ۴۰ جلد تنظیم شد.

دکتر حسن احدى تحصیلات ابتدایى اش را در زادگاهش به اتمام رسانید و ادامه آن را در پایتخت پى گرفت و سپس وارد دانشسراى مقدماتى شد و موفق به اخذ دیپلم علمى از آنجا شد. با همین مدرک به شهر خود بازگشت و یک سالى را به معلمى سر کرد. پس از آن به تهران منتقل شد و به محض دریافت مدرک کارشناسى از دانشگاه تهران، عازم فرانسه شد و در همانجا بود که فوق لیسانس روانشناسى اش را گرفت. دکتراى خود را نیز تحت نظر پروفسور «رنه زازو» [استاد پاریس ۱۰] کسب کرد و به دستور پروفسور زازو در فرانسه بورس تحصیلى هم به وى تعلق گرفت. دکتر حسن احدی با بازگشت به وطن یک سال عضو هیأت علمى مدرسه عالى شمیران بود و پس از انقلاب ریاست همان مدرسه را عهده دار شد. از آن جهت که مدرسه عالى شمیران زمانى جزئى از مجتمع دانشگاهى ادبیات و علوم انسانى بود و بعدها به دانشکده دانشگاه علامه طباطبایى مبدل گشت، با کرسى ۲۵ استادى در این دانشگاه فعالیت هاى تازه اى را آغاز کرد که همچنان ادامه دارد و از اساتید شاغل است. او ضمن اینکه همکارى هایى با جهاد دانشگاهى، وزارت فرهنگ و آموزش عالى و جهاد سازندگى را در کارنامه فعالیت هایش به ثبت رسانیده، در مجتمعى با عنوان «مرکز کودکان عقب مانده ذهنى» خدمت کرده است.

از دیگر طرح هاى وسیعى که دکتر حسن احدى  توانسته به ثمر برساند، پژوهشى است با عنوان «بررسى عوامل مؤثر در فرار مغزها و جذب نخبگان» توسط احدى و دکتر مظاهرى معاون فرهنگى دانشگاه آزاد اسلامى به انجام رسید.

علاوه بر این، احدى عضویت هیأت تحریریه مجلات گوناگونى چون «بررسى مسائل روانى – اجتماعى»، «روانشناسى کودکان استثنایى»، «مجله روانشناسى اصفهان خراسگان به نام دانش و پژوهش» و «مجله روانشناسى دانشگاه علامه طباطبایى» را داراست.

? تقدیم و تشکر از استاد فرهیخته جناب آقای دکتر حسن احدی ?

فروردین ۲۲, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "دکتر حسن احدی"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X