امروز ۰۳ / تیر / ۱۳۹۸
MENUMENU

دکتر علیرضا کیامنش

دکتر علیرضا کیامنش دوره‌ی تحصیلات ابتدایی را در لرستان گذراندند و سپس تحصیلات دبیرستان خود را در سال ۱۳۴۱ به پایان رسانیدند. اولین فعالیت شغلی خود را به عنوان معلم پایه اول ابتدایی شروع کردند و سپس لیسانس خود را از دانشسرای عالی دریافت کردند و با سمت راهنمای تعلیماتی مدارس به خدمت مشغول شدند. 

دکتر علیرضا کیامنش در پایان دهه‌ی چهل شمسی، مدرک کارشناسی ارشد خود را در مشاوره و راهنمایی از دانشسرای عالی تهران دریافت کردند و درنهایت در بهمن ۱۳۵۴ با بورس دانشسرای عالی تهران برای اخذ مدرک دکترای مشاوره عازم آمریکا- دانشگاه کالیفرنیا در لوس‌آنجلس (UCLA) شدند. اما آشنایی با مفاهیم سنجش، تحقیق و ارزشیابی در دوره‌ی نسبتاً کوتاه خدمت ایشان در طرح یونسکو، ایشان را برآن داشت که پس از یک سال تحصیل در رشته مشاوره به تغیر رشته فکر کنند. سرانجام با موافقت دانشسرای عالی(که هم‌اکنون دانشگاه تربیت معلم نامیده می‌شود) و دانشگاه UCLA وارد دوره‌ی فوق‌لیسانس روش‌های تحقیق و ارزشیابی شدند. پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد و همچنین دکترا در رشته مذکور، به ایران بازگشتند. 

دکتر کیامنش در فاصله بازگشت به ایران در فروردین ۱۳۵۹ و شروع به کار در دانشگاه تربیت معلم در تیرماه ۱۳۶۳، به مشاوره در مدارس راهنمایی دزفول، تدریس دردبیرستان‌های منطقه ۱۶ تهران و در نهایت تدریس در مراکز تربیت معلم آموزش و پرورش شهر تهران پرداختند. ایشان با بازگشایی دوره‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور در تیرماه ۱۳۶۳، به دانشگاه تربیت معلم منتقل شدند و در همان آغاز، برنامه‌ی کارورزی دانشجویان دبیری را طرح‌ریزی کردند فعالیتی که حداقل در سال‌های اول در رسیدن به هدف‌های تعیین شده تا حد زیادی موفق بود.

 از تیرماه ۱۳۶۳ تا بهمن ۱۳۸۶ یعنی آغاز دوره‌ی بازنشستگی، رسماً در دانشگاه تربیت معلم به کار تدریس اشتغال داشتند و طی این مدت دو بار با استفاده از فرصت مطالعاتی به آمریکا سفر کردند. در همین مدت، یک دوره‌ی ۲ ماهه آموزشی را نیز در دانشگاه ویلز، کاردیف، انگلستان گذرانیدند.

آقای دکتر علیرضا کیامنش در طول حدود ۲۴ سال کار در دانشگاه، دروس مختلف مربوط به تحقیق، ارزشیابی، سنجش و آمار را در دوره‌های مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس کرده و همزمان مسئولیت راهنمایی تعداد زیادی پایان‌نامه‌ی دکترا و کارشناسی ارشد را به‌عهده داشته‌اند. علاوه بر این، ۴۸ مقاله در نشریات علمی پژوهشی داخلی و یا کنفرانس‌های و همایش‌های داخلی و ۱۴ مقاله در نشریات و کنفرانس‌های بین‌المللی عرضه کرده‌اند. از ۲۵ کار پژوهشی  انجام شده  توسط ایشان، ۷ گزارش به صورت کتاب در سطح وسیع و بقیه در نسخه‌های محدود منتشر شده‌اند.

دکتر کیامنش در کنار فعالیت‌های آموزشی، تاکنون ۴ کتاب تألیفی و ۱۶ کتاب ترجمه شده به‌چاپ رسانیده‌اند و هم‌اکنون نیز یک کتاب تألیف شده و یک کتاب ترجمه ‌شده در انتظار انتشار دارند. دکتر کیامنش طی سالیان گذشته، چندین مسئولیت نیز به‌عهده داشته‌اند. ایشان ضمن برعهده داشتن مسئولیت گروه‌های آموزشی تکنولوژی آموزشی و مشاوره در دانشگاه تربیت معلم، مدیریت موسسه تحقیقات تربیتی و ریاست دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تربیت معلم، چندین سال همزمان با کار در دانشگاه، مسئولیت‌های مختلف در خارج از دانشگاه داشته‌اند. ایشان سرپرست مرکز تحقیقات آموزشی، دبیر شورای تحقیقات آموزش و پرورش، مدیر پروژه آموزش جمعیت، مدیر مطالعات بین‌المللی تیمز، مدیر پروژه سنجش صلاحیت‌های پایه دانش‌آموزان پنجم ابتدایی کشور، مدیر پروژه ارزشیابی جامع از نظام جدید آموزش متوسطه و بالاخره مشاور تحقیقاتی وزیر آموزش و پرورش بوده‌اند.

دکتر کیامنش علاوه بر عضویت در هیات تحریریه‌ی ۱۲ نشریه‌ی علمی- پژوهشی

کشور در سال‌های مختلف، مدیر مسئول یک نشریه و سردبیر  نشریه‌ی دیگر بوده‌اند. عضویت ایشان در چند انجمن علمی داخلی و بین‌المللی، همکاری با دفتر نمایندگی یونیسف، و دفتر صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در تهران، از دیگر فعالیت‌های حرفه‌ای ایشان بوده است. دکتر علیرضا کیامنش درباره خودشان چنین می‌گویند: “جدا از ۶ سال اول زندگی، بقیه عمر در یادگیری- یاددهی مستمر و مداوم در دوره‌های مختلف تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه سپری شده و یکی دو روز باقی‌مانده عمر هم بدون شک به‌صورت غیر رسمی، ولی با آزادی عمل بیشتر در همین حوزه سپری خواهد شد.

? تقدیر و تشکر از استاد فرهیخته جناب آقای دکتر علیرضا کیامنش ?

فروردین ۲۴, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "دکتر علیرضا کیامنش"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X