امروز ۰۳ / تیر / ۱۳۹۸
MENUMENU

زنده یاد دکتر توران میرهادی

وی دبیر اجرایی کتاب «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» بود. کتاب مذکور ، در دوره شانزدهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد. 

دکتر توران میر هادی از محضر مادر خود برای یادگیری زبان آلمانی بهره میجست. وی پس از آنکه زبان آلمانی را فرا گرفت ،برای یادگیری زبان فرانسه نزد معلمی توانا فرستاده شد. پس از پایان مقطع تحصیلی دبیرستان در سال ۱۳۲۵ مدرک کارشناسی زیست شناسی را از دانشگاه تهران دریافت کرد. دکتر توران میر هادی متاثر از فلسفه و ارزش ها و چگونگی ارتقای انسانی از مرحله غریزی به مرحله عرفانی تصمیم به ادامه تحصیل در رشته روانشناسی و تعلیم و تربیت پیش دبستانی را گرفت. وی علیرغم تمایل پدر تصمیم گرفت که به فرانسه عزیمت کند. 

دکتر توران میرهادی پس از فراغت از تحصیل در سال ۱۳۳۰ از فرانسه به ایران آمد. در بسیاری از موارد دکتر توران میر هادی به کلاسهای مختلف آموزش ضمن خدمت رفته و تجربیاتی را که در این زمینه اندوخته بود به دیگران و مراکز دیگر منتقل می کرد. توران میرهادی درسالهای ۱۳۳۴، ۱۳۳۶، ۱۳۵۰کودکستان فرهاد و سپس دبستان، و مدرسه راهنمایی فرهاد را تاسیس کرد. در سال ۱۳۴۱ شورای کتاب کودک را تاسیس کرد. مؤسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، بار دیگر “توران میرهادی” را به‌عنوان نامزد دریافت جایزه‌ی «آسترید لیندگرن» معرفی کرد. مبلغ جایزه‌ «آسترید لیندگرن» معادل پنج میلیون کرون سوئد یا ۷۵۰هزار دلار است، که هر ساله به یک شخصیت برجسته‌ ادبیات کودکان یا نهادی که در توسعه و ترویج کتاب‌خوانی در بین کودکان بیش‌ترین نقش را داشته است، تعلق می‌گیرد. 

وی دبیر اجرایی کتاب «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» بود. کتاب مذکور ، در دوره شانزدهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد. وی برگزیده همایش طرح سپاس در سال ۸۶ در فرهنگسرای سینا می باشد. توران میر هادی بیش از ۵۶ مقاله را تدوین و تالیف کرده است.وی همچنین دارای ۹ ترجمه مقاله می باشد. توران میر هادی بیش از ۷ پایان نامه کارشناسی ارشد را راهنمایی کرده است. این بانو و استاد گرانقدر در آبان سال ۱۳۹۵ در سن ۸۹ سالگی دار فانی را وداع گفت.

    ?روحش شاد و یادش گرامی باد?

فروردین ۱۷, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "زنده یاد دکتر توران میرهادی"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X