امروز ۳۰ / ۰۴ / ۱۳۹۸
MENUMENU

زنده یاد دکتر حیدر علی هومن پدر روانسجی ایران

تحصیلات خود در سطح ابتدایی و دبیرستان را با موفقیت در استان فارس به پایان رساند.

دکتر هومن پس از گذران تحصیلات کارشناسی خود در دانشکده افسری، در طول سال­های ۱۳۴۴-۱۳۴۷ موفق به اخذ دو مدرک کارشناسی­ ارشد در زمینه روان­ سنجی از دانش سرای عالی و روان­شناسی تربیتی از دانشگاه تهران شدند. کار تدریس و پژوهش و هدایت صدها پایان نامه‌تحصیلی در دانشگاه­ها را عملاً از سال ۱۳۴۴ آغاز کردند که تا ۴۷ سال بعد نیز ادامه یافت.

دکتر هومن با الهام از استادان بزرگ ایرانی خود در دانشگاه تهران و مطالعه کتاب‌های مرتبط با روان سنجی، اولین مرکز روان سنجی و سنجش هوش و استعداد ایران را در بخش کارگزینی و امور اداری نیروی زمینی ارتش  با عنوان “سازمان تحقیقات علمی و روان­سنجی” تأسیس نمودند و  کار تدوین و اجرای تست­های هوش، استعداد و رغبت را در گروه داوطلبان ورود به ارتش (‌شامل افسران و درجه ­داران) به طریقی نظام‌مند نهادینه کردند که تا سال‌ها بعد، حتی بدون حضور ایشان نیز ادامه یافته است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با هزینه شخصی برای کسب مدرک دکترا و فوق دکترا به آمریکا سفر کردند و طی سال­های ۱۹۷۹ الی ۱۹۸۴ در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک به تحصیل علم پرداختند.

ایشان بواسطه شایستگی و خدمات ارزنده­ شان همواره فردی ستودنی بودند و در زندگی

پر ارزش­شان موفق به کسب افتخارات فراوانی شدند. 

دکتر هومن در اثر ابتلا به بیماری سرطان ریه و تحمل مشقات فراوان در طول سه ماه آخر زندگی، در آذرماه سال ۱۳۹۱ خورشیدی بدرود حیات گفتند.هر چند ایشان به واسطه قرار گرفتن در فهرست چهره‌های ماندگار، در قطعه نام‌آوران بهشت زهرای شهر تهران به خاک سپرده شدند اما افکار بزرگ و صدای پر از لطفشان برای همیشه در ذهن و گوش تک تک همراهان شان طنین انداز است.

    ?روحش شاد و یادش گرامی باد?

فروردین ۱۶, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "زنده یاد دکتر حیدر علی هومن پدر روانسجی ایران"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X