امروز ۰۵ / خرداد / ۱۳۹۸
MENUMENU

زنده یاد دکتر علی محمد کاردان

دانشسرای مقدماتی در همان شهر یزد با نتایجی درخشان به تحصیل ادامه دادند. سپس دانشسرای عالی و در ادامه دوره‌ی لیسانس فلسفه و علوم تربیتی را در تهران به پایان رساندند و برای ادامه‌ی تحصیل راهی سویس شدند. درسال ۱۳۳۶ پس از دفاع از پایان‌نامه‌ی دکترا به ایران بازگشتند و از ابتدای سال ۱۳۳۷ رسماً در دانشگاه تهران به تدریس پرداختند.

دکتر علی­محمد کاردان علاوه بر نقش فعال در تدریس و پژوهش، در مدیریت امور دانشگاه نیز مشارکت داشتند؛ از جمله تا سال ۱۳۴۱ مدیریت دروس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی، از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۸ ریاست اداره‌ی کل آموزش دانشگاه تهران و از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۶ نیز ریاست نخستین دانشکده علوم تربیتی کشور را که در دانشگاه تهران دایر شده بود برعهده داشتند.

پس از انقلاب، استاد مدیریت موسسه روانشناسی دانشگاه تهران را برعهده گرفتند و از ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۶ به این مهم همت ورزیدند. استاد در سال ۱۳۶۹ به عضویت پیوسته فرهنگستان علوم مفتخر شدند و همچنین مدیر گروه علوم تربیتی سازمان تهیه و تدوین کتب درسی دانشگاهی، عضو شورای پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و عضو هیئت ممیزه دانشگاه تهران بودند و در انجمن‌های علمی مختلف حضور داشته و در دوره‌ای ریاست انجمن روانشناسی اجتماعی را بر عهده داشتند. کارنامه‌ی استاد پر از ترجمه ­های ماندگار در حوزه‌ی فلسفه، تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش، روش تحقیق و روانشناسی اجتماعی است که در این میان ‌ترجمه‌ی شیوای  روانشناسی اجتماعی نوشته‌ی اتوکلاین برگ بیش از همه برای دانشجویان و دانش‌آموختگان روانشناسی آشناست. همچنین در کارنامه‌ی استاد حدود ۱۰۰ مقاله و چهار تألیف به زبان­های فارسی و فرانسه وجود دارد. در ۶ دیماه ۱۳۸۶ در تهران در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

      ?روحش شاد و یادش گرامی باد?

فروردین ۱۶, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "زنده یاد دکتر علی محمد کاردان"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X