امروز ۰۵ / اسفند / ۱۳۹۷
MENUMENU

زنده یاد دکتر غلامحسین شکوهی پدر تعلیم و تربیت ایران

در ۴ تیر ۱۳۰۵ در شهر خوسف از توابع شهرستان بیرجند متولد شد. وی دارای مدرک دکترای علوم تربیتی بوده و به موجب سابقه ۶۰ ساله در تعلیم و تربیت و امور پژوهشی، لقب ***چهره ماندگار تعلیم و تربیت ایران*** را به خود اختصاص داد.

وی تحصیلات اولیه خود را در مدرسه شوکتیه گذراند و پس از گذراندن دوره دانشسرای مقدماتی، در بیرجند به حرفه معلمی پرداخت. دکتر غلامحسین شکوهی پس از اخذ دیپلم، برای ادامه تحصیل وارد دانشسرای عالی تهران شده و در سال ۱۳۳۵، لیسانس خود را در رشته آموزش و پرورش ابتدایی اخذ کرد. وی سپس به عنوان شاگرد اول دانشسرای عالی با بورس دولتی به سوییس اعزام شده و در سال ۱۳۴۱ دکتری خود را در رشته تعلیم و تربیت اخذ کرد.

وی پس از بازگشت به ایران، در وزارت آموزش و پرورش مشغول به خدمت شده و همزمان در دانشسرای عالی تهران به تدریس پرداخت. دکتر غلامحسین شکوهی در سال ۱۳۷۲ به زادگاه خویش بازگشت و با درجه استادی در دانشگاه بیرجند به فعالیت آموزشی و پژوهشی خویش ادامه داده و پس از ۵۷ سال تدریس، در سال ۱۳۷۹با رتبه ۲۶ استادی بازنشسته شد ولی تدریس را رها نکرد و در دانشگاه های دانشگاه بیرجند و تربیت مدرس تهران به تدریس ادامه داد.

از جمله آثار این استاد برجسته در بخش تالیف، “روش آموختن حساب و هندسه”، “مبانی اصول آموزش و پرورش” با ۲۷ بار تجدید چاپ , “تعلیم و تربیت و مراحل آن” با ۲۰ بار تجدید چاپ شدو در بخش ترجمه “تعلیم و تربیت” تالیف امانوئل کانتو و “مربیان بزرگ” تالیف ژان شانو است.

      ?روحش شاد و یادش گرامی باد?

فروردین ۱۷, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "زنده یاد دکتر غلامحسین شکوهی پدر تعلیم و تربیت ایران"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد