امروز ۰۵ / خرداد / ۱۳۹۸
MENUMENU

زنده یاد دکتر محمود صناعی بنیانگذار موسسه روانشناسی دانشگاه تهران

او از دانشگاه تهران لیسانس زبان انگلیسی و فلسفه و علوم تربیتی گرفت و در سال ۱۳۲۴ راهی انگلستان شد و پس از اخذ درجه کارشناسی ارشد و دکترا در رشته فلسفه، روانشناسی به یادگیری روانکاوی پرداخت و در این رشته نیز مدرک معتبر گرفت. پروفسور ج.ک.فلوکل دانشمند انگلیسی به سفارت ایران در لندن نوشت ” خوشوقتم که به شما خبر دهم ایشان پس از ۴ سال تحصیلات و مطالعات فنی و تخصصی، اکنون از طرف موسسه پیسکانالیز به عنوان متخصص مشکلات روانی به رسمیت شناخته می شود”.

دکتر صناعی در سال ۱۳۳۲ سمت سرپرستی دانشجویان ایرانی و وابسته فرهنگی ایران در انگلستان را به طور افتخاری پذیرفت. او پس از بازگشت به ایران به سمت دانشیاری دانشگاه تهران پذیرفته شد. ضمن تدریس *موسسه روانشناسی دانشگاه تهران* را بنیانگذاری کرد. 

نمی دانیم در این موسسه که امروزه نام دیگری دارد، آیا از بنیانگذار آن یادی می شود؟

دکتر صناعی سخت در تلاش بود که موسسه روانشناسی بتواند به آخرین کتاب های علمی در این زمینه دست یابند و مهمترین نشریات ادواری را گرد آورد. به گواه برخی از دانشجویان با گذشت سال ها هنوز هم کتابخانه موسسه روانشناسی دانشگاه تهران یکی از غنی ترین کتابخانه ها از نظر منابع کلاسیک روانشناسی در ایران است. زمانی که آنافروید میخواست موسسه فروید را بنیانگذاری کند از دکتر صناعی دعوت کرد تا به عنوان مشاور این موسسه را یاری دهد. به همین دلیل در سال ۱۳۴۸ به خارج از کشور رفت و در سال ۱۳۶۴ در لندن در گذشت.

      ?روحش شاد و یادش گرامی باد?

فروردین ۱۶, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "زنده یاد دکتر محمود صناعی بنیانگذار موسسه روانشناسی دانشگاه تهران"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X