امروز ۰۵ / اسفند / ۱۳۹۷
MENUMENU

زنده یاد پروفسور پریرخ دادستان مادر روانشناسی ایران

فروردین ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. پس از طی دوره ابتدایی و متوسطه در شانزده سالگی در دومین آزمون اعزام به خارج از کشور شرکت کرد و به عنوان تنها زن در آن پذیرفته و عازم ژنو شد. درخشش پریرخ جوان در طول تحصیل در دانشگاه ژنو باعث شد ژان پیاژه راهنمایی پایان نامه دکترای او را بپذیرد. باور پیاژه به دکتر دادستان به حدی بود که مسیولیت مرکز شناختی نیویورک را به او پیشنهاد کرد. اما دادستان که عاشق وطن بود پیشنهاد را نپذیرفت و در سال ۱۳۳۹ در ۲۶ سالگی به کشور بازگشت. 

در ایران مسیولیت نخستین مرکز هدایت حرفه ای و تحصیلی را به عهده گرفت. و به مدت دو سال نیز مسیولیت دفتر روانشناسی دانشگاه پلی تکنیک را با نظارت دانشگاه فرانسه عهده دار شد. وی در سال ۱۳۵۴ به اصرار دکتر علی اکبر سیاسی به گروه روانشناسی دانشگاه تهران پیوست. از استاد دادستان بیش از ۱۵ کتاب و ۵۰ مقاله باقی است. در سال ۱۳۸۱ در حالی که به تازگی به عنوان یکی از پرکارترین اساتید دانشگاه تهران شناخته شده بود و تدریس بیش از ۱۷ واحد درسی را به عهده داشت به اجبار بازنشسته گردید.

پروفسور دادستان جزء معدود استادانی در دانشکده روانشناسی بود که در اعتراض به این حرکت مدیریت دانشگاه تهران، از امضای حکم بازنشستگی امتناع ورزید و بدنبال آن دانشجویان گروه روانشناسی، خواستار لغو حکم بازنشستگی وی شدند. پروفسور دادستان از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۹ مدیر دفتر مطالعات و تحقیقات علوم انسانی معاونت پژوهشی و برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب و از ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۹ مدیر گروه روانشناسی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی ( سمت ) بود. 

او در سال ۱۳۸۲ فصلنامه روانشناسان ایرانی را با همکاری دانشگاه آزاد تاسیس نمود. وی دارای تالیفات منحصر به فرد در روانشناسی تحولی و بالینی است و یکی از اولین و معدود مولفان در سطح بین المللی است که بدنبال تبیین روانشناسی مرضی از دیدگاه تحولی بوده است. پروفسور دادستان صبح شنبه ۲۲ آبان ماه ۱۳۸۹ به علت بیماری سرطان در سن ۷۷ سالگی در تهران در گذشت.

       ?روحش شاد و یادش گرامی باد?

فروردین ۱۶, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "زنده یاد پروفسور پریرخ دادستان مادر روانشناسی ایران"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد