امروز ۰۳ / تیر / ۱۳۹۸
MENUMENU

ازدواج کردن با مردی که همسرش فوت کرده است ،آری یا خیر؟

. علی الخصوص اگر فرزند نیز داشته باشد. برای مثال فرزندان این مرد ممکن است از اینکه شما را دوست داشته باشند و یا اینکه شما به آنها علاقه داشته باشید، احساس گناه کنند .ممکن است احساس کنند علاقه به شما یعنی فراموش کردن مادرشان. شما در چنین موقعیتی از حمایت های کمی نیز برخوردار هستید.بنابراین تجربیاتی که با آن رو به رو خواهید شد بسیار منحصر به فرد خواهد بود.از جمله:

زندگی کردن با مردی که احساس گناه می کند (از بابت فوت همسر سابقش)

باید بدانید مردی که از بابت مرگ همسرش احساس گناه می کند زمان زیادی لازم دارد تا ازاین احساس گناه رهایی یابد.باید بتوانید به همسرتان زمان لازم برای کنار آمدن با سوگ همسر سابقش را بدهید و برای رهایی از احساس گناه با او همدردی کنید .نادیده گرفتن غم همسرتان، تلاش برای انکار غمش و دعوت کردن وی به سکوت فقط مدت زمان سوگواری وی را طولانی می کند.بنابراین باید فضایی آزاد برای صحبت و درددل همسرتان ایجاد کنید.

 

فرزندانی که هنوز عزادار هستند.

نمی توان پیش بینی درستی از مدت زمان و نحوه ی سوگواری فرزندان و کنار آمدن آنها با مرگ مادرشان داشت.حتی اگر آنها به شما علاقه مند باشند، حضور شما یادآور غیبت و نبود مادرشان خواهد بود .

زندگی کردن در خانه ای که شما انتخاب نکرده اید.

همچنین بدانید زندگی کردن در خانه ای که شما انتخاب نکرده اید و  در دکوراسیون و چیدمان آن دخالتی نداشته اید نیز چالش های مخصوص خود را دارد.مثلا اینکه آن خانه پر از وسایلی است که برای کودکان ،یادآور خاطرات مادرشان می باشد و نیز برای همسرتان یادآور خاطرات زندگی گذشته اش.مبلمانی که با یکدیگر خریداری کرده اند و یا دیواری که با هم آن را رنگ زده اند .در نظر داشته باشید زمانی که شما قصد ایجاد تغییراتی در چیدمان منزل دارید ممکن است با مقاومت کودکان  مواجه شوید چرا که آنها فکر می کنند روح مادرشان این تغییرات را دوست ندارد.باید به آنها اجازه بدهید خاطراتشان را داشته باشند.صبر داشته باشید.با گذشت زمان آنها  یاد می گیرند که شما را دوست داشته باشند و به جایگاه و نظرات شما احترام بگذارند.

چالش دیگری که با آن مواجه خواهید شد نظریات نادرست و آسیب رسان اطرافیان می باشد .مثل :

مادر واقعی(تنی) هیچ وقت قابل جایگزین کرن نیست.

از اینکه نفر دوم در زندگی این مرد هستی، چه احساسی داری؟

از موارد دیگری که با آن رو به رو خواهید شد ارتباط همسرتان و فرزندانش با خانواده ی مادر مرحوم کودکان می باشد.باید متوجه باشید که فرزندان همسرتان باید با پدر بزرگ و مادربزرگشان رابطه داشته باشندوشما نمی توانید و نباید مانع این ارتباط شوید. پدربزرگ و مادربزرگ آنها دخترشان را از دست داده اند و داغ دار هستند و ممکن است رفتارهای اشتباه و نادرستی مرتکب شوند.ممکن است به شما به عنوان فردی نگاه کنند که جای فرزندشان را گرفته و یا حتی به اشتباه شمارا مسبب مرگ فرزندشان بدانند.شما باید آمادگی لازم برای مقابله و رفتار صحیح را داشته باشید.یک راهکار، مطالعه و یاد گرفتن در مورد مراحل سوگواری است، اینگونه بهتر آنها را درک خواهید کرد و آرامش بیشتری خواهید داشت .همچنین زمان هایی خواهد بود که همسر شما و فرزندانش به راستی دلتنگ مادر از دست رفته می شوند .در اکثر موارد مردی که از همسرش طلاق می گیرد، خود مایل به فراموش کردن خاطرات زندگی گذشته اش می باشد و با تصمیم و میل شخصی به رابطه ی گذشته اش پایان داده است .اما این در مورد شما صدق نمی کند . مردی که همسرش فوت کرده است، فرزندانش هر سال برای مادرشان سالگرد فوت برگزار می کنند.در روز تولدش یادش را زنده می کنند، در مورد خوبی های او صحبت می کنند  و….بنابراین سایه ی همسر قبلی همیشه درکنار شما خواهد بود. در این جا خطری که وجود دارد این است که شما برای جلب توجه خانواده ی جدیدتان و حفظ آن سعی کنید تا مثل مادر مرحوم فرزندان باشید. از این اشتباه دوری کنید .سعی کنید که خود واقعیتان باشید به مرور زمان همانگونه که هستید پذیرفته خواهید شد وشما نیزبا خانواده ی جدیدتان نیز صاحب خاطرات مشترک خواهید شد .

مردی که همسرش فوت کرده است بسیار نسبت به فرزندانش حساس است.از آنجا که از دست دادن مادر فاجعه ی بزرگی است لذا او سعی می کند تا از فرزندانش صد چندان حمایت کند و نسبت به هرگونه انتقادی (حتی انتقاد منطقی و صحیح )نسبت به فرزندانش بسیار آسیب پذیر است به ویژه اگر این انتقاد از طرف همسر جدیدش باشد زیرا او این انتقاد را نه تنها سازنده قلمداد نمی کند.بلکه تصور می کند همسر جدیدش فرزندان او را زیر سوال برده است.

به خاطر داشته باشید راهی که پیش رو  دارید بسیار دشوار است. بنابراین توانایی های خود را برای عبور از این راه به طور واقعی برآورد کنید .اگر در ذهن خود یک رابطه ی رمانتیک با همسر آینده تان و فرزندانش تصور کردید، رابطه ای پر از احساس و بدون مشکل، قطعا در اشتباه هستید.باید قوی و واقع بین  باشید و از موارد زیر اطمینان حاصل کیند :

اطیمنان حاصل کنید که رابطه ی بین شما و همسرتان به قدر کافی مستحکم و استوار است و از حمایت های وی برای طی کردن این راه دشوار برخوردار خواهید بود.

اگر همسر شما صاحب فرزند است، فراموش نکنید که باید فرزندانش را به طور کامل بپذیرید و به آنها عشق بورزید.به خاطر داشته باشید که آنها مادرشان را از دست داده اند و این غم کوچکی نیست .شما با پذیرفتن این ازدواج برای همیشه صاحب فرزندانی خواهید شد که اگرچه از خون شما نیستند اما لازم است که همچون فرزندان خودتان آنها را دوست داشته باشید.

 

خیلی اوقات شاید ندانید با چه کسی دردل کنید و یا از چه کسی کمک بگیرید .شما در موقعیت خاصی قرار دارید که شاید برای همه قابل درک نباشد منزوی نگه داشتن خودتان راه حل مسئله نیست. مشکل بدتر خواهد شد..قطعا شما  نمی توانید به تنهایی و بدون حمایت دیگران از پس مشکلات پیش رو بر بیایید. گرفتن حمایت  برای کنار آمدن با مشکلات  ضروریست. سعی کنید کسانی را دور خودتان جمع کنید که تجربیات مشابه شما دارند و یا در موقعیت مشابه با شما  زندگی می کنند آنها می توانند تجربیات سودمندشان را با شما به اشتراک بگذارند و در صورت لزوم  به شما اطمینان خاطر لازم را برای مواجهه و حل مشکلات بدهند. آشنایی با این افراد به شما کمک می کند تا متوجه شوید تنها نیستید و راه پر پیچ و خم عاطفی را که طی می کنید  طبیعی است. آنها جو همدلی ، زمینه اعتراف ، درد دل و تخلیه هیجانی را برایتان مهیا می کنند. هیچ کس نباید با مشکلات به تنهایی روبرو شود . گرفتن حمایتی که احتیاج دارید برای تندرستی و مقابله با مشکلات  بسیار مهم است. در اینگونه مواقع  از همراهی یک مشاورمتخصص در این زمینه غافل نشوید.

نویسنده:طلیعه اسدالهی (تیم علمی-آموزشی ِ خانه ی روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه)

چاپ شده در روزنامه ی جوان، مورخ هشتم آذرماه سال نود و شش

۰ پاسخ به "ازدواج کردن با مردی که همسرش فوت کرده است ،آری یا خیر؟"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X