امروز ۳۰ / ۰۴ / ۱۳۹۸
MENUMENU

شکنندگی شادی (fragility of happiness)

اصرار دارد که قبل از موفقیت یک اتفاق بدی خواهد افتاد یا شما به زودی خبر بدی را می شنوید؟

در یک مطالعه جدید، در دانشگاه Keimyung (کره جنوبی) بر روی شکنندگی شادی کار شده است. مفهوم شکنندگی خوشبختی یا شکنندگی شادی مستقیما از این حالت است که در آن ترس شما از خوشحال بودن (یا خوشبخت بودن) است و نگران این هستید که بعد از خوشحالی ممکن است اتفاق بدی بیافتد. به عبارتی خوشبختی زودگذر است و خوشحالی به راحتی می تواند به حالت نامطلوبی تبدیل شود. چه کسی می دانست که خوشبختی واقعا می تواند آزار دهنده باشد؟

ترس از شادی برای همه افراد نیست، کسانی که تمایل دارند از زندگی لذت کمتری ببرند اینگونه تصور می کنند. جوشانلو (۲۰۱۵) اولین کسی بود که تحقیق کرد آیا افراد مبتلا به الگوهای ناامنی بلند مدت قادر به لذت بردن از لحظات خوشبختی بدون ترس هستند؟
که برای سنجش شکنندگی شادی مقیاس شکنندگی شادی را طراحی کرد.
شما می توانید خود را بر اساس اعتقادات خود در شکنندگی شادی از خودتان سوالات زیر را بپرسید:

۱)     هر لحظه ممکن است چیزی اتفاق بیافتد و ممکن است به راحتی شادی مان را از دست بدهیم.

۲)     خوشبختی (شادی) شکننده است.

۳)     احتمال دارد که خوشبختی (شادی) ما با یک حادثه ساده ناخوشایند شود.

۴)     بین خوشحالی و ناراحتی تنها یک خط نازک وجود دارد.

هر آیتم را در یک مقیاس ۷ درجه ای که از بسیار مخالف (۱) تا بسیار موافق است (۷) امتیاز دهید. اگر دو یا سه مورد دارید که بسیار مخالف هستید، این بدان معنی است که شما در واقع انتظار دارید که چیزهای بدی اتفاق بیفتد حتی زمانی که همه چیز به خوبی پیش می رود. سپس نگاهی به سبک دلبستگی بیاندازید. شما می توانید با شناسایی سبک دلبستگی خود شروع کنید. اگر چه مطالعه جوشانلو یک مطالعه همبستگی بود ولی هشدارهایی به همراه داشت که شکنندگی شادی می تواند ناامنی ایجاد کند و یا بالعکس (یا عامل دیگری ممکن است وجود داشته باشد. به عبارت دیگر، افراد دارای سبک دلبستگی ناامن در معرض خطر ابتلا به چنین افکاری هستند، و در بعضی موارد، ترس آنها این است که هر شادی که تجربه می کنند، به زودی از بین می روند. خبر خوب این مطالعه، همانطور که جوشن لو می گوید، شما می توانید رویکردهای بدبینانه مردم را در مورد خوشحال بودن و خوشحال ماندن را بر طرف کنید. کمک به افراد برای ارزیابی و اصلاح باورهای ناسازگارانه خود درباره شادی می تواند جزء مهمی از مداخلات روانشناختی مثبت و تکنیک های درمانی باشد که هدف آن بهبود کلی روحیه و حالات روانی افراد است. اگر شما در محدوده ۵-۶ در هر آیتم قرار دارید، به امتیاز خود در مقیاس شکننده شادی نگاه کنید، این نشان می دهد که شما این باورهای ناسازگار را دارید. در آن لحظات خوشحالی، شما در مورد احساسات خوبی که تجربه می کنید فکر نمی کنید، بلکه به این فکر می کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد و خوشحالی شما از بین خواهد رفت. از این رو شناختن این ناامنی می تواند به شما کمک کند تا سالیان سال این بدبینی را به همراه خود نداشته باشید که باعث شود شما را به این باور برساند بدترین اتفاق می افتد، حتی زمانی که شما بهترین احساس خود را دارید.

۰ پاسخ به "شکنندگی شادی (fragility of happiness)"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X