امروز ۰۲ / بهمن / ۱۳۹۷
MENUMENU

کشف نقش جدید تالاموس در مغز

 تالاموس قسمتی کوچک در مرکز مغز است .

 اگر ما بتوانیم تمام قابلیت­ های تالاموس در انسان را متوجه بشویم ، می­ توانیم در درمان اختلالات مغزی ، از اسکیزوفرنی گرفته تا بیخوابی پیشرفت­ هایی صورت بدهیم. محققان مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک پس از آزمایشات خود بر روی موش ­ها و انجام شبیه­ سازی­ های کامپیوتری دریافتند که نه تنها تالاموس در مغز سیگنال­ ها را مخابره می­ کند ، بلکه در همین حین ارتباطات نورونی را نیز تقویت می ­کند . تقویت­ شدن ارتباطات نورونی به ما کمک می­ کند که در مواقع تصمیم­ گیری تمرکز خود را بیشتر بر روی چه چیزی معطوف کنیم ؛ این بدین معنی است که تالاموس نقش بسیار مهم­تری در زندگی روزمره ما ایفا می­ کند.

از محققان این پژوهش ، مایکل هلاسا در این باره گفت: « مطالعات ما این نوید را می­ دهد که تالاموس میانی ، در زمان بهره جستن مغز از خاطرات قبلی برای تصمیم­ گیری درست ، عامل ایجاد ارتباطات بین نورون ­ها می ­باشد. » تیم تحقیقاتی به منظور درک نحوه تعامل بر روی دو قسمت تالاموس یک موش ، آزمایشاتی انجام دادند . این دو قسمت به شرح زیر است : قشر جلویی که مسئول بررسی خاطرات و تصمیم ­گیری می ­باشد و تالاموس میانی که قسمتی بزرگ در داخل تالاموس می­ باشد . در این آزمایش، موش با فلاش نور و صدا ، که بعد از آن پاداش (غذا) به همراه بود و بخاطر آوردن این تجربه ، آزمایش می ­شد . محققان با تزریق پروتئین­ های حساس به نور به این دو قسمت تالاموس، سعی در تحریک مصنوعی آن داشتند.

محققان دریافتند که با افزایش فعالیت قسمت میانی تالاموس جانور ، قدرت انتخاب درست بر اساس آموزش­ های قبلی بالاتر رفته بود. اشتباهات موش در زمان تشخیص محرک غذا به میزان ۲۵ درصد کاهش یافته بود. اما زمانی که فعالیت قشر جلویی بیشتر شده بود ، توانایی موش در تشخیص محرک غذا به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود. این بدین معنی است که ارتباطات نورون­ ها در زمان تصمیم­ گیری بصورت همزمان بسیار بالا رفته و تداخل نورونی ایجاد شده است که موش را در تصمیم­ گیری دچار مشکل کرده است.

تالاموس نقش بسیار مهم­تری در زندگی روزمره ما ایفا می­ کند .

مشاهدات این آزمایش نشان می­ دهد که با افزایش سطح فعالیت تالاموس میانی، پستانداران می­ توانند که نورون مناسب را با توجه به موازه انتقال اطلاعات به موقعیت برای تصمیم ­گیری انتخاب کند که نقش تالاموس را از یک دروازه معمولی انتقال اطلاعات تا یک راهنما برای تصمیم گیری ارتقا می­ دهد. البته نتایج این تحقیقات فقط بر اساس آزمایشاتی بر روی موش به دست آمده است. پس تا زمانی که نتایج فوق در انسان نیز تکرار نشود ، نمی­ توان با قطعیت در این مورد اظهار نظر کرد. اما اگر یافته ­های فوق در انسان نیز صدق کند ، می­ تواند در نحوه درمان اختلالات در زمینه تمرکز، مانند بی­ خوابی و اسکیزوفرنی کمک کند.

برای مثال ، اگر برای مشکلات خواب و یا موارد خاص روانی ، تشخیص کمبود تمرکز داده شود، امکان این وجود دارد که ما بتوانیم نحوه کارایی تالاموس را ارتقا داده و این اختلالات را کنترل و درمان کنیم. هلاسا اضافه کرد: « این کشف ، نقش تالاموس در مشکلات شناختی را نشان می ­دهد که با بیماری­ های با منشا مشکلات ارتباط نورونی در قشر مذکور همراه است. نتایج ما این نظریه را پشتیبانی می­ کند که می ­توان مفهوم شناخت را بصورت کلی با تنظیم فعالیت تالاموس ارتقا داد.»

تهیه و تنظیم : ریحانه نظیری راد 

( گروه آموزشی – علمی خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه ) 

۰ پاسخ به "کشف نقش جدید تالاموس در مغز"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X