امروز ۰۲ / بهمن / ۱۳۹۷
MENUMENU

آینده نگاری و مدیریت آینده

آقای سمیعی محقق و استاد حوزه و دانشگاه  مقدمه‌ای نوشته و این اثر را مورد توجه قرار داده است.

نویسندگان کتاب در پیش‌گفتار یادآوری کرده‌اند که هرچند در سالهای اخیر مقوله آینده‌نگاری و مدیریت آینده مورد نظر بوده ، اما حقیقت این است که کتاب‌هائی که بر اساس این اهداف نگاشته شده از چند مورد تجاوز نمی‌کند.

کتاب حاضر به طور خاص در راستای آینده‌نگاری و مدیریت آینده می‌باشد . با توجه به آموزشی بودن کتاب و پژوهش‌ هائی که مستلزم خلاقیت و ذوق و بازآفرینی اثر می‌باشد تلاش شده با انتخاب نزدیک‌ترین و مصطلح‌ترین معادل‌های زبان فارسی معانی به درستی منتقل شوند.

آیت‌الله سمیعی در مقدمه این اثر توضیح داده است که یکی از نیازهای اساسی برنامه‌ریزی پیش‌بینی است و پیش بینی چنانکه در این نوشتار آمده کوششی است برای شناسایی تأثیرات مختلفی که تصمیم‌ها و اقدامات فعلی ما بر آینده خواهد داشت .

تهیه‌کنندگان این کتاب که نیاز جامعه کنونی خود را در برنامه‌ریزی‌های درازمدت و یا کوتاه‌مدت‌ ، نبود پیش‌بینی های سازمان‌یافته، دقیق و علمی تشخیص داده‌اند ، به دنبال ایده‌ای عقلایی و نو به بررسی راهکارهای اساسی و پارادایم‌های ارائه شده از متفکرین شرق و غرب رفته ، مجموعه ارزشمندی را فراهم نموده‌اند که در خور توجه است.

دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در مقدمه‌ای که در این اثر نگاشته‌اند به این مسئله پرداخته‌اند که آینده‌شناسی و برآوردی از حوادث و عوامل به شفاف‌سازی دنیای تاریکی که او می‌خواهد در آن قدم گذارد یک ضرورت است . با مطالعه اقدامات رهبران و پیشگامان تاریخ مثل انبیا متوجه می‌شویم که می‌توان آینده را شکل داد . ولی لازمه ((آینده‌سازی)) این است که آینده را بشناسیم. به همین دلیل چندین دهه است که آینده‌پژوهی و آینده‌سازی در دستور کار بشر قرار گرفته است.

تهیه و تنظیم : ریحانه نظیری راد 

( گروه آموزشی – علمی خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه )

۰ پاسخ به "آینده نگاری و مدیریت آینده"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X