امروز ۰۳ / تیر / ۱۳۹۸
MENUMENU

آثار و زندگی اروین یالوم

در سالیان اخیر به سرعت جای خود را در میان کتاب‌خوانان جدی و حرفه ای باز کرده و نشانه آن ترجمه بخش اعظم کارهای او (گاه چند ترجمه از یک اثر) و هم چاپ پیامی آن‌هاست.لذا تصمیم گرفتم ابتدا به معرفی خود نویسنده بپردازم .

اروین دی. یالوم آمریکایی از چهره‌های مطرح روانپزشکی در سال‌های اخیر می‌باشد. او فارغ‌التحصیل رشته‌ی پزشکی بوده و پس از اتمام دوره‌ی آموزش و طرحش فعالیت آکادمیک خود را در دانشگاه استنفورد آغاز کرد. از آن به بعد مشارکت‌های تأثیرگذار او در شاخه‌ی روانپزشکی شروع شد. تدریس در زمینه روان‌درمانی گروهی، بنیان‌گذاری مدل روانپزشکی اگزیستانسیال از جمله دستاوردهای او می‌باشند.

اولین کتاب‌های او غیر‌داستانی و تخصصی بودند که بسیار مورد توجه دانشجویان روانپزشکی قرار گرفتند، به زبان‌های مختلف ترجمه شدند و یکی از آنها (تئوری و عمل در روان‌درمانی گروهی) هنوز به عنوان کتاب درسی به طور گسترده‌ای در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. علاوه بر کتاب‌های علمی و تخصصی؛ یالوم کتاب‌های داستانی و رمان را نیز در کارنامه خود دارد، این دسته از کتاب‌ها افزون بر محتوای درمانی و علمی دارای نثر شیوا و تکنیک‌های نوشتاری قابل قبولی بودند که شهرت بسیار زیادی در میان عموم مردم برای یالوم رقم زدند و زندگی معنوی و روحی بسیاری از خوانندگان را تحت تأثیر قرار دادند.

این نویسنده اذعان دارد که مخاطب مخفی او درمان‌گرهای جوان هستند. او داستان‌ها و رمان‌های آموزنده برای افراد این حرفه می‌نویسد و به این منوال همواره در مسیر تخصصی خود باقی می‌ماند. او در مصاحبه‌ای بیان می‌کند که در کتب درسی ریشه‌ی تاریخی رشته‌ی درمان‌گری به روانشناسی قرن نوزدهم؛ به خصوص فعالیت‌های فروید و یونگ نسبت داده می‌شود. اما نظر شخصی او این است که فلاسفه و نظریه‌پردازان از ابتدای تاریخ درگیر مسائل وابسته به روانشناسی بوده‌اند. بنابراین او در سال‌های ابتدایی خواندن متون فلسفه را به طور جدی و عمیق در پیش گرفت و این مطالعات را در نوشته‌های خود بسیار مورد استناد قرار داده است.

اروین دی. یالوم به عنوان یکی از موفق‌ترین روانپزشک‌های قرن حاضر مفتخر به دریافت جوایز و نشان‌های فراوانی در این رشته شده است و همچنین کتاب وقتی نیچه گریست نشان طلا برای بهترین رمان داستانی را از باشگاه مشترک‌المنافع کالیفرنیا را کسب کرده است. جایزه روانپزشکی آمریکا در سال ۲۰۰۲ به یابوم اهدا شد .

آثار

کتاب های غیر داستانی:

(۱۹۷۰)         تئوری و عمل در روان-درمانی گروهی

(۱۹۷۴)         هر روز نزدیک تر از پیش

(۱۹۸۰)         روان درمانی اگزیستانسیال(هستی گرا)

(۱۹۸۳)         روان-درمانی گروهی بالینی

(۱۹۸۹)         جلاد عشق و دیگر افسانه‌های روان درمانی

(۱۹۹۸)         The Yalom Reader

(۲۰۰۱)          هنر درمان

خیره به خورشید نگریستن

رمان:

(۱۹۹۲)          وقتی نیچه گریست

(۱۹۹۶)          خوابیدن (دروغ گفتن) بر روی تخت

(۱۹۹۹)          مامان و معنی زندگی

(۲۰۰۵)          درمان شوپنهاور

گردآورنده و مولف:طلیعه اسدالهی(تیم علمی-آموزشی خانه روانشناسان،مشاوران و حرف یاورانه )

 

۰ پاسخ به "آثار و زندگی اروین یالوم"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X