امروز ۰۳ / تیر / ۱۳۹۸
MENUMENU

افکار مثبت حال شما را خوب نمی کند

وقتی که جریان ثابت احساسات، تفکرات و تجربیات خود را مهار کنیم می توانیم همچون معلمی خبره از آنها چیز یاد بگیریم. احساسات به ما نشان می دهند که ما به چه چیزهایی بیشترین اهمیت را می دهیم، و با شناخت از ارزش های مان می توانیم “خودی” انعطاف پذیر، باثبات، شجاع و کنجکاو داشته باشیم. 

سوزان دیوید معتقد است: گفتمان فرهنگی ما از صحبت در مورد احساسات مان اجتناب می کند. به همین دلیل مردم می گویند باید “فکرت مثبت باشد”. یکی از دوستان من این رفتار را “دیکتاتوری افکار مثبت” می خواند. او به علت سرطان جان خود را از دست داد، و منظور او از این عبارت این بود که اگر بهبودی ما فقط به افکار مثبت مان بستگی داشت الان دوستان او که سرطان پستان داشتند باید همگی زنده می بودند.

با انتشار این باور که افکار مان مسؤل بهبودی حال، سلامت و واقعیت ما هستند، ما داریم بیش از حد در تأثیر افکار بر زندگی مان اغراق می کنیم و باعث می شویم که افراد در مقابل اتفاقات بد احساس مقصر بودن کنند چون که در برابر مشکل به اندازه کافی “انرژی مثبت” نفرستاده اند. چیزی که در زندگی ضمانت شده این است که زندگی خوب پیش می رود تا این که مشکلی پیش آید. شما سالم هستید و ناگهان مریض می شوید. شما با کسانی هستید که دوست شان می دارید تا روزی که آنها را از دست بدهید. ما نهایتا” در موقعیت هایی قرار خواهیم گرفت که احساس ِ غم، خشم و ناراحتی کنیم.

تا وقتی که یاد نگیریم طیف کامل احساسات خود را درک و کنترل کنیم و با آنها راحت باشیم ما نمی توانیم انعطاف پذیر باشیم. ما باید برای مقابله با این عواطف تمرین داشته باشیم وگرنه مارا غافلگیر می کنند. از دید من تأکید بیش از حد بر روی خوشحال بودن در فرهنگ مان، در اصل انعطاف مان را کم تر می سازد. عواطفی چون ناراحتی، پشیمانی، اندوه و خشم راهنمای ارزش های ما هستند. ما در مورد چیزی که برای مان مهم نیست عصبانی نمی شویم. ما دربارۀ کارهایی که برای شان اهمیت قائل نیستم احساس پشیمانی، غصه نداریم. وقتی که این احساسات را به عقب می رانیم و در واقع مانعی بر سر راه شناخت خودمان ایجاد می کنیم. با این کار ما ارزش ها و چیزهایی که برای مان مهم هستند را نادیده می گیریم.

مشکل دیگر این است، این تکنیک ِ “انرژی مثبت” و فکر نکردن به چیزهایی که ما را آزرده می سازد به هیچ عنوان کارآ نیستند. تحقیقات نشان می دهد که وقتی ما احساسات خود را به عقب می رانیم آنها با قدرت چند برابر باز می گردند. مثلا” در یک تحقیق نشان داده شد که وقتی فردی می خواست با فکر نکردن به سیگار آن را ترک کند، با سرکوب احساس و تفکرات در مورد سیگار باعث شد که سیگار را در خواب هایش ببیند. این پدیده در روانشناسی به “تراوش” مشهور است. به این معنی که وقتی که شما سعی می کنید به چیزی فکر نکنید، آن چیز به قدرت و تأثیر بیشتر به افکارتان باز می گردد. از این رو، برای خوشحالی، دیگر عواطف را سرکوب کنیم عمل منطقی نیست…                                                                                                                                                                                                                                        اجازه دهید تا از احساسات خود آگاه شوید …

برای رسیدن به انعطاف عاطفی چهاد مرحله وجود دارد که به شرح زیر است:

۱- رو به رو شدن: شما باید قبول کنید که زندگی قرار نیست یک احساس باشد بلکه طیفی گسترده از عواطف است. در این مرحله شما باید قبول کنید که احساسات متفاوتی را تجربه خواهید کرد.

۲- خروج: یعنی ایجاد فاصله بین خود و عواطف ما برای کنترل آنها. یعنی اینکه بدانید چیزی به اسم احساس غلط یا درست وجود ندارد که بر اساس آنها کاری را انجام دهیم. احساسی مانند خشم یا انتقام فقط باید تجربه شوند ولی با آگاهی به اینکه چیزی که تجربه می کنیم جز یک احساس نیست.

۳- یافتن”چرای” خود: دلیل احساسی که تجربه کردید را پیدا کنید. کدام ارزش و دلیل شخصی باعث واکنش احساسی شما شده؟

۴- گذشت: در اینجا شما باید عادت های رفتاری را در خود پرورش دهید تا با ارزش های شما همخوان باشند. هدف ارادی یعنی هدفی که موافق ارزش های شما باشد، هدف جبری یعنی هدفی که در تضاد با باور های شما باشد. مثلا تحقیقات نشان داده اگر دلیل شما برای کاهش وزن این است که دکتر گفته و یا “باید” از روی شرم و خجالت وزن کم کنید این باعث می شود که وسوسه شما در نگاه به یک تکه کیک بیشتر شود. اما یک هدف ارادی(یا خواستنی) وقتی است که دلیل وزن کم کردن شما برای سلامت شماست یا اینکه می خواهید کارهای روز مره تان را راحت تر انجام دهید. به عبارتی دلیل شما برای این هدف به ارزش های شخصی شما مرتبط است. در این صورت وسوسه شما برای خوردن کمتر می شود. اگر اهداف شما همسو با ارزش های شما باشد آن وقت است که تغییر واقعی را در زندگی احساس می کنید.

تهیه و تنظیم : سعیده مصافی 

( گروه آموزشی – علمی خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه ) 

۰ پاسخ به "افکار مثبت حال شما را خوب نمی کند"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X