امروز ۰۲ / بهمن / ۱۳۹۷
MENUMENU

در اندرون این قامت کوتاه

این که قدشان مانند دیگران رشد طبیعی پیدا نکرده بر کیفیت زندگی آنها تاثیری شگرف بر جای گذاشته است. بعضی توانسته‌اند بندها را درهم بشکنند و با بیرون آمدن از قفس باورهای محدودکننده به زندگی طبیعی و سرشار از شادی پای بگذارند، اما عده بسیاری از آنها غمگین و افسرده ناراحت مشکل خویشند. در این زمینه با دکتر سعیده مصافی، دکتری روان‌شناسی سلامت صحبت می‌کنیم و نظر ایشان را راجع به کوتاه قامتان جویا می‌شویم.

کوتاه قامتان به دو شکل با مشکل خود روبه‌رو می‌شوند. عده‌ای از آنها از ظاهر خود ناراحتند و تصویر مناسبی از خود ندارند. اعتماد به نفس پایین و برخورد نامناسب دیگران دست به دست هم می‌دهد و آنها را منزوی و غمگین می‌کند، اما گروه دوم کوتاه قامتانی هستند که فعال و قبراق در جامعه‌اند و به تلاش و کوشش مشغولند. اینها افرادی هستند که ظاهر خود را پذیرفته و توانسته‌اند راجع به خود تصویر مناسبی پیدا کنند. در کنار آن به رشد توانایی‌های خود پرداخته‌اند. متاسفانه تعداد گروه اول بمراتب بیشتر است.

بندرت پیش می‌آید فردی کوتاه قامت بتواند خود را بپذیرد و این که مردم هم برخورد مناسبی با آنها ندارند وضعیت را بمراتب دشوارتر می‌کند. در اولین قدم باید دریابد در زندگی هر فرد توانایی و ناتوانی وجود دارد. محال است یک نفر فقط با محدودیت به دنیا آمده باشد و استعداد و خلاقیت خاص خود را نداشته باشد. فرد کوتاه قامت هم مطمئنا سرشار از نبوغ و استعداد است. ظاهر خیلی راحت دیده می‌شود، اما نبوغ درونی چندان راحت به چشم نمی‌آید و فرد باید ابتدا گوهر درونی خود را کشف کند و برای به فعلیت درآوردن آن کمر همت ببندد. فرد کوتاه قامت باید با تمام قوا تلاش کند توانایی‌های خود را کشف کند و با سعی و کوشش توانایی‌های خود را به کار بیندازد. به این طریق زندگی برای او هم شیرین و لذتبخش می‌شود بخصوص که حس می‌کند توانسته محدودیت‌ها را بشکند و برای خود یک زندگی آزاد بنا کند. فرد کوتاه قامت نباید والدین خود را مقصر قلمداد کند، چون در مشکل او عوامل مختلفی دخیل بوده‌اند و تنها علت والدین نیستند.

اگر او نسبت به والدینش احساس نفرت داشته باشد، قدرت رشد را از دست می‌دهد. کوتاه قامتی که از مرز افسردگی عبور کند و روحیه‌ای خوب برای خود بسازد انگیزه صدچندان برای رشد و موفقیت پیدا می‌کند، چون اهرمی به نام کوتاه قامتی دارد و او برای جبران کمبود زندگی خود تلاشی سنگین خواهد کرد. هستند کوتاه قامتانی که در سراسر دنیا به موفقیت دست یافته‌اند و نمونه‌هایی از آن را می‌توان در هالیوود دید. اینها همان‌ها هستند که توانایی‌های منحصربه‌فرد خود را دریافته‌اند و این توانایی‌ها را رشد داده‌اند.

در این میان والدین، نقش بسیار پررنگی در رشد فرزند کوتاه قامت خود دارند. آنها نباید برای فرزندشان غصه بخورند یا به او ترحم کنند. درعوض باید فرزند را تشویق به ساختن یک زندگی خوب و سراسر کامیابی تشویق کنند تا او راحت‌تر بتواند مسیر موفقیت، خوشی و خرمی را پیش بگیرد.

نویسنده : دکتر سعیده مصافی ، مقاله چاپ شده در روزنامه جام جم

( گروه آموزشی – علمی خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه ) 

۰ پاسخ به "در اندرون اين قامت كوتاه"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X