امروز ۰۳ / تیر / ۱۳۹۸
MENUMENU

رابطه اعتماد به نفس و شخصیت

گام اول برای کسب اعتماد به نفس این است که به خود بگوییم من یک فرد ارزشمند هستم و ارزش این را دارم که از عشق، محبت و حمایت دیگران نیز برخوردار باشم. بخش دیگر کسب اعتماد به نفس زمانی در ما القا می‌شود که به خود و شخصیت خود بگوییم من یک فرد توانا هستم. فراموش نکنیم که اعتماد به نفس و عزت نفس وجودی هر انسانی وابستگی زیادی به چگونگی روابط اجتماعی او دارد. اعتماد به نفس در عین حال با توانایی تجزیه و تحلیل شخصیت بشر توسط خودش و امیدبخشی در ارتباط است. توصیه‌های زیر نیز در تقویت اعتماد به نفس در شما بی‌تأثیر نخواهد بود. با توجه به مطالعات صورت گرفته کسانی که دارای اعتماد به نفس بالا اما شخصیت شکننده‌ای هستند دارای یک رفتار و مکانیسم جبرانی جهت مقابله و دفاع از خود در مواجهه با انتقادات بوده و به طور اغراق‌آمیزی ارزش‌های فردی‌شان را بیان می‌کنند.

شخصیت بی‌ثبات و اعتماد به نفس بالا!

به طور کلی کسی که دارای شخصیتی استوار و اعتماد به نفس بالاست فردی است که شناخت خوبی از خود داشته و به نقاط ضعف و قوت خود واقف است. این گونه افراد مصداق آهسته و پیوسته‌اند. از سوی دیگر افراد با شخصیتی بی‌ثبات و شکننده و اعتماد به نفس بالا همانند ابر بهاری در حال تغییر وضعیت هستند. آنها به دلیل عدم ثبات شخصیتی با هر فشاری شکسته و در مقابل هر عملکردی رفتاری دفاعی دارند. این گونه افراد شخصیتی شناخته نشده داشته و همیشه احساس کم ارزشی می‌کنند. پس از تحقیقاتی که روی ۱۰۰ دانشجو بر اساس یک ارزیابی روانی و احساس رضایت از زندگی و اعتماد به نفس انجام گرفت، واکنش دانشجویان در موقعیت‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت و نکاتی که حاصل شد نشان داد افراد با شخصیت با ثبات و اعتماد به نفس خوب در موقع انتقاد موضع دفاعی کمتری داشته اما افراد با شخصیت شکننده در این حالت از کلمات تندتر و دفاعی استفاده می‌کنند.

هر روز در مقابل آینه بایستید

هر صبح در مقابله آینه بایستید با استفاده از کلماتی پر انرژی از خود تعریف کنید. به نکات مثبت خود توجه کنید. این کار روزی سرشار از انرژی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

در حال زندگی کنید و محکم دست بدهید

از گذشته درس بگیرید و در جهت رسیدن به اهدافتان در آینده از آن استفاده کنید. زندگی کردن در گذشته انرژی‌تان را خواهد گرفت. پس تمرکزتان روی اهدافتان در آینده و حال باشد. محکم حرکت کنید. سعی کنید استوار حرکت کنید. شل و وا رفته نباشید. با دوستانتان قدرتمندانه دست بدهید.

از خودتان تقدیر کنید

از موفقیت‌هایتان لیستی تهیه کنید و هر از گاهی نگاهی به آن بیندازید. این کار انرژی شما را دو چندان خواهد کرد. از گفتن جملاتی نظیر دوستت دارم و تبریک میگویم به خود امتناع نکنید. هر موفقیت کوچکی که به دست آورده‌اید را به خودتان تهنیت بگویید.

یاد بگیرید نه بگویید

افراد زیادی هستند که قدرت نه گفتن ندارند. به عبارت دیگر آنها روی این کار را ندارند. همین خجالتی بودن یا ملاحظه‌کاری برایشان مشکلاتی در بر خواهد داشت. یاد بگیرید اگر میل ندارید کاری انجام دهید محترمانه از پذیرش آن خودداری کنید.

اعتماد به نفس شما سرآمد دیگران است

همیشه تمرین کنید و در ذهن خود بپرورانید که انرژی و نیروی قدرتمندی در وجودتان است که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می‌کند. به خودتان بقبولانید که اعتماد به نفس شما یک سر و گردن بالاتر از دیگران است. استوار قدم بزنید. کسی که دارای اعتماد به نفس بالایی است گام‌هایی محکم و استوار دارد، هدفمند حرکت می‌کند و دیگران را تحت تأثیر قدرتش قرار می‌دهد.

سر خود را بالا بگیرید

این کار باعث افزایش و تسهیل گردش خون از مغز به قلب و برعکس آن خواهد شد و کمک خواهد کرد اکسیژن بیشتری جذب شش‌هایتان شود. بالا نگه داشتن سر به شما دید وسیع و ظاهری استوار می‌بخشد.

با ترس‌هایتان روبه‌رو شوید

روبه‌رو شدن با ترس‌هایتان باعث تقویت شخصیت شما و پی بردن به پوچ بودن آنها خواهد شد.

پیشداوری نکنید

گاهی پیش می‌آید که در مورد یک موقعیت یا یک شخص دچار توهم می‌شویم. بهتر است در جهت رفع آن قدم بردارید و برای سؤال خود پاسخ مناسب پیدا کنید. هرگز بر اساس پیشداوری خود در مورد دیگران قضاوت نکنید.

نا‌امید نشوید

با اتفاق افتادن یک ناکامی ناامید نشوید. اطمینان داشته باشید. موفق‌ترین انسان‌ها از راه شکست به پیروزی رسیده‌اند، پس راه دیگری را برای رسیدن به هدفتان تجربه کنید.

اجتماعی باشید

وقتی فردی هستید که به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید و مردم از دیدنتان خوشحال می‌شوند بدانید ریشه‌های خود‌باوری و اعتماد به نفس در شما نهادینه و ریشه‌دار است. افرادی که دارای مهارت‌های ارتباطی بالقوه‌ای هستند از اعتماد به نفس ویژه‌ای برخوردارند.

از رانده شدن نهراسید

برخی افراد از ترس عدم پذیرش در اجتماع و گروه از ادامه راه خود منصرف می‌شوند. این مسئله به نوبه خود باعث از دست رفتن اعتماد به نفس می‌شود. فراموش نکنید قرار نیست همیشه مورد پذیرش دیگران باشید، گاهی مخالفینی سر راهتان خواهند بود.

مثبت بیندیشید

به نکات مثبت خود فکر کنید. اعتماد به نفس پایین حاصل توجه به عیوب و نواقص خود و نگاه به شکست‌هاست. با تمرکز روی اهدافتان از ورود افکار منفی جلوگیری خواهید کرد.

توقعاتی منطقی داشته باشید

هیچکس کامل نیست. کسانی که سعی می‌کنند بهترین باشند غالباً کاری انجام نمی‌دهند، پس لازمه بهتر بودن حرکت کردن است.

کارتان را تمام کنید

برنامه‌ریزی‌هایتان را به درستی پیگیری کنید و به اتمام برسانید. کم‌کاری و ضعف در یک مرحله شما را در رسیدن به اهدافتان ناکام خواهد گذاشت و باعث افت اعتماد به نفس شما خواهد شد.

بزرگ‌نمایی نکنید

اگر از مشکلات کوهی بزرگ بسازید خود را تضعیف کرده‌اید. همیشه راه‌حلی هست، پس به توانایی خود اعتماد کنید. گاهی لازم است برای رسیدن به اهدافتان کمی بیشتر صبر کنید. پس اگر خواستار ایجاد تحول در زندگی خود هستید مسئولانه عمل کنید و آهسته و پیوسته قدم بردارید.

استمرار داشته باشید

هنگامی که به مشکلی برمی خورید سعی کنید سختکوش باشید. به راهتان ایمان داشته باشید و همچنان ادامه دهید. فراموش نکنید مبادا نگرانی نرسیدن به نتیجه، شما را از طریق درست منحرف کند.

از افراد موفق کمک بگیرید

از این گونه افراد در راه رسیدن به اهدافتان کمک بگیرید و جویا شوید که چگونه موفق شده‌اند. این افراد به دلیل داشتن اعتماد به نفس بالا و نهادینه شدن آن در وجودشان از کمک به دیگران خوشحال خواهند شد. پس به آنها اعتماد کنید.

مترجم : بهنام صدقی

تهیه و تنظیم : ریحانه نظیری راد

( گروه آموزشی – علمی خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه ) 

۰ پاسخ به "رابطه اعتماد به نفس و شخصیت"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق متعلق به خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه می باشد
X