شنبه / ۵ اسفند / ۱۳۹۶

آئین رونمایی از سامانه آموزش مداوم روانشناسان و مشاوران با حضور دکتر محسنی‌بندپی و دکتر مداحی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور ( دکتر انوشیروان محسنی بندپی ) و رییس خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه به عنوان سخنران ویژه ( دکتر محمدابراهیم مداحی ) در مراسم رونمایی از سامانه آموزش مداوم روانشناسان و مشاوران سخنرانی کرده و در رابطه با آموزش های مداوم روانشناسان و مشاوران این چنین گفتند :

صنعتی شدن و گسترش سریع شهرنشینی منجر به رشد روزافزونی از آسیب‌های اجتماعی شده است/ بیکاری، اعتیاد، کودک خیابانی، بزهکاری، سرقت، فقر، تبعیض و ناعدالتی، طلاق، کودک آزاری، خودکشی و حتی فرار مغزها از جمله مسایلی هستند که جامعه امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کند که اگر به این آسیب‌های اجتماعی به‌موقع رسیدگی نشود علاوه بر آسیب‌های فردی و خانوادگی، از زاویه دید اجتماعی، افزایش جرم و جنایت را در پی خواهد داشت.

تاکید بر ارائه راه حل‌های مدرن برای رفع آسیب‌های اجتماعی ناشی از مدرنیته/ در دهه‌های اخیر، دنیا به‌منظور کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی رویکردی را تحت عنوان "پیشگیری دانش بنیان" اتخاذ کرده است، به‌عبارتی واضح‌تر این دانش فرض می‌کند که می‌توانیم با کاهش یا حذف عوامل خطر و تقویت عوامل محافظت‌کننده در افراد و محیط پیرامونشان از وقوع پیامدهای منفی پیشگیری کنیم.

رسیدن به پیشگیری دانش بنیان نیازمند ظرفیت‌ها و ابزارهایی از جمله اندیشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی است/ به این منظور به مرکز ملی راهبری و توسعه سلامت روان معاونت مشاوره و امور روانشناختی ماموریت دادیم تا در قالب اندیشکده فعالیت خود را آغاز کند و به‌طور همزمان به عنوان مرکز تحقیقات مشترک با دانشگاه بتواند از ظرفیت‌های دانشگاهی در راستای اقدامات اندیشکده‌ای خود استفاده نماید.

سازمان بهزیستی کشور تولیت سلامت روان کشور را به‌عهده دارد/ در حال حاضر حدود ۳۵۰ خانه سلامت روان محلی، یک هزار و ۴۵۰ مرکز مشاوره عمومی، ۳۶۰ مرکز مشاوره تخصصی و حدود یک میلیون و ۵۰۰ مراجع حضوری و غیرحضوری در سازمان بهزیستی کشور وجود دارد و بالغ بر ۱۰ هزار مشاور و روانشناس با مدرک ارشد و بالاتر تحت نظر این سازمان به ارائه خدمات تخصصی روانشناختی مشغول هستند، که یکی از نواقص موجود در حوزه سلامت روان عدم وجود ساختار آموزشی استانداردی در کشور بوده است.

برای نخستین بار در حوزه آموزش به ساختاری استاندارد دست یافتیم و این ساختارسازی در قالب سامانه آموزش مداوم روانشناسان و مشاوران توسط مرکز ملی راهبری و توسعه سلامت روان طراحی شد که قابلیت آموزش برای دو گروه؛ یکی عموم مردم و دیگری افراد متخصص را دارد.  

امیدواریم در حوزه آموزش سلامت روان بتوانیم با همکاری‌های درون بخشی و بین بخشی مستمر، در ارتقای سلامت روان کل کشور و تحقق جامعه‌ای در حد جامعه سالم، با قدرت هر چه بیشتر گام برداریم.

( گروه آموزشی - علمی خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه )


 © فروردین ۱۳۹۶ | کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه می باشد. هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.