بلاگ – تمام عرض

راه اندازی سامانه امید به صورت ملی برای ارائه خدمات مشاوره

توسط 27 فوریه 2018

محمدمهدی تندگویان در گفتگو با خبرنگار مهر، از راه‌اندازی سامانه امید در سراسر کشور خبر داد و گفت: سامانه امید به منظور ارائه خدمات مشاوره به صورت نظارت شده و توسط مشاوران تأیید شده ایجاد و به زودی نیز به صورت ملی راه اندازی می‌شود.

معاون ساماندهی امور جوانان افزود: این سامانه در حال حاضر در کرمان به صورت پایلوت در حال بهره برداری است و پس از راه اندازی ملی، همه می‌توانند به این سامانه مراجعه کنند و از خدمات مستوره آن استفاده کنند.

تندگویان با بیان اینکه رویکرد اصلی از راه اندازی این سامانه کمک به مشاوره ازدواج و تسهیل دسترسی مردم به خدمات مشاوره است، اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا اغلب جلسات مشاوره به صورت غیرحضوری شده و به دنبال این امر نیز دسترسی مردم به خدمات مشاوره سخت‌تر و کلاه‌برداری‌های اینترنتی نیز در فضای مجازی افزایش یافته است.

وی با توضیح در خصوص علت راه اندازی این سامانه عنوان کرد: متأسفانه مدتی است که مشاوره‌های قلابی و بدون کارشناسی به ویژه در فضای مجازی افزایش یافته و این مشاوره‌ها با انجام مشاوره‌های غیرعلمی در حال سو استفاده از مردم و کلاهبرداری هستند. این سامانه به منظور ارائه خدمات کارشناسی و مطمئن و جلوگیری از آسیب به مردم راه اندازی شده است.

وی درباره نحوه عملکرد سامانه امید توضیح داد: متقاضیان می‌توانند پس از ثبت نام و تأیید شخصیت حقیقی آنها به صورت محرمانه، مشکلات خود را در حوزه‌های مختلف مشاوره، روانشناسی شخصی، ازدواج، اشتغال و غیره مطرح کنند. پس از ثبت مشکل اصلی مراجعه کنندگان، مشاوران مورد تأیید سازمان نظام روانشناسی به صورت مجازی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرند و مردم می‌توانند از خدمات آنها بهره مند شود.

معاون ساماندهی امور جوانان ادامه داد: متقاضیان پس از انتخاب مشاور خود، ارتباطات و جلسات اولیه را به صورت رایگان با مشاور برقرار می‌کنند و در صورت تمایل به ادامه استفاده از خدمات مشاوره، این ارتباط با نظارت سازمان نظام روانشناسی و با تعرفه‌های مشخص و تعیین شده ادامه خواهد یافت.

تندگویان یکی از نکات مثبت این سامانه را ارائه خدمات مشاوره با قیمت‌های متعارف، خواند و تصریح کرد: این مشاوره‌ها بر اساس تعرفه دولتی و با نظارت سازمان روانشناسی انجام می‌شود و از مبالغ نجومی مشاوره خبری نیست. مشاوران حاضر در این سامانه نیز همگی مورد تأیید بهزیستی، سازمان نظام روانشناسی معاونت امور جوانان و نهادهای مسئول هستند.

معاون امور جوانان وزارت ورزش عنوان کرد: در حال حاضر سامانه امید در استان کرمان در حال آزمایش است تا نواقص آن مشخص شود. به زودی و طی ماه پیشرو دوره آزمایشی آن پایان یافته و در سطح کشور به صورت ملی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. بستر مالی سامانه امید نیز به زودی به شبکه بانکی متصل و مشاوران آن به صورت مداوم به روز رسانی خواهند شد تا مردم بتوانند از خدمات آن استفاده بکنند.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت:عوارض روانی ناشی از کرونا در سال های آینده بروز خواهد کرد

توسط 27 فوریه 2018

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: عوارض روانی ناشی از کرونا در سال های آینده بروز خواهد کرد و در حوزه افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات روانپزشکی خود را نشان می دهد.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، دکتر احمد حاجبی، مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، در اجلاس غیرحضوری روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اظهار کرد: بحث حوزه سلامت روان در همه گیری کرونا برکسی پوشیده نیست.

وی افزود: متاسفانه در بحث عوارض روانشناختی، مسائل و مشکلاتمان بارز نیست. درخواستم این است که روسای دانشگاه ها، گروه های هدف را مدنظر داشته باشند. یکی از این گروه های هدف، کادر درمان هستند. تمامی دانشگاه ها درگیر فرسودگی کادر درمان هستند. باید به کادر درمان توجه ویژه شود. بخشی از مداخلاتی که برای کادر درمان لازم است، بخش مدیریت و سازمانی و بخشی نیز مداخلات تخصصی حوزه سلامت روان است.

بنابراعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، حاجبی گفت: بررسی های میدانی نشان داده که کادر درمان در حال ورود به مرحله فرسودگی شغلی هستند. بنابراین این مساله بسیار مهم است و باید برای آن اقداماتی انجام شود. برخی تصور می کنند که تنها مداخله لازم، پرداخت حقوق و پرداخت مالی به کادر درمان است. اما عوارض روانی ناشی از کووید 19، مانند کوه یخ است و فقط بخش کوچکی از آن پیداست. عوارض روانی ناشی از کرونا در سال های آینده بروز خواهد کرد و در حوزه افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات روانپزشکی خود را نشان می دهد. 

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درخصوص آمار خودکشی ناشی از کرونا گفت: تاکنون آمارهای ما نشان داده به دنبال کووید 19، افزایش قابل توجهی در زمینه خودکشی نداشته ایم. خودکشی در طی این مدت، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش نداشته و در حد یک درصد نیز کاهش داشته است. اما این امر قطعی نیست و تجارب سارس و مرس نشان داده که در طولانی مدت عوارض روانی ناشی از همه گیری هویدا می شود. در این راستا، تدابیری اندشیده شده و تمامی معاونت های بهداشت و واحدهای سلامت روانی دانشگاه ها، نیز برنامه بازبینی شده پیشگیری از خودکشی را دریافت کرده اند. لذا از دانشگاه ها می خواهم تا برای اجرای این برنامه کمک کنند تا در آینده این پدیده تا حدودی کنترل شود.

خاطرات جناب آقای دکتر مداحی ریاست خانه روانشاسان از دوران دفاع مقدس

توسط 27 فوریه 2018

بعد از انقلاب کجا بودید؟ چطور وارد جنگ شدید؟
دکتر مداحی: سال اول که دیپلم گرفتم در دانشگاه پذیرفته نشدم. یک بار که به تهران آمده بودم در نماز جمعه شرکت کردم. آن روز آقای فخرالدین حجازی سخنرانی کردند و در بین سخنان خود اشاره کردند که ارتش به جوانها و نیروی جوان نیاز دارد. همانطور که می دانید آقای حجازی بسیار سخنران قهاری بودند. حرفهای ایشان خیلی جذاب بود و من را تحت تأثیر خود قرار داد و با این که سه چهار ماه تا زمان اعزام به سربازی فرصت داشتم اما به ژاندارمری شهرستان الیگودرز مراجعه کردم و درخواست کردم که من را به سربازی اعزام کنند. درآنجا همه میگفتند عجب دوره ای شده،که جوانها برای اعزام زودتر از زمان موعود اصرار میکنند!

به هر حال چندین بار برای اعزام شدن به جبهه های جنگ،ما را راهی خرم آباد کردند اما پس از یکی دو روز دوباره ما را برمی گرداندند. و این شد که 3-4 بار آش پشت پای خودم را خوردم (با خنده)

بالاخره در تاریخ 18 تیرماه 59ما را به پادگان لشگرک تهران برای دوره آموزشی اعزام کردند. بعد از 2 ماه آموزشی در 18 شهریور 59 خبر رسید که عراق به چند پاسگاه در ایلام حمله کرده است و ما هم سرشار از شور و هیجان انقلابی نزد فرمانده گردان رفتیم و با اصرارفراوان موفق شدیم با تیپ 84 خرم آباد به ایلام اعزام شویم .چون من دیپلم داشتم به عنوان منشی گردان و دستیار فرمانده انتخاب شدم.

یک روز صبح بصورت چراغ خاموش و کاروانی به سمت ایلام حرکت کردیم و در اردوگاه سرطاف مستقر شدیم. در روزهای آغازین جنگ تقریباٌ تیپ 84 منهدم شده بود و بخشی از افراد فرار کرده بودند و تعدادی هم در اردوگاه بودند. تقریباً یکی دو هفته سرگردان بودیم.

چون فرمانده ما هم رفته بود و من هم منشی بودم، همه کاره تیپ شده بودم. و این اولین تجربه فرماندهی من بود. حدوداً دو سه هفته به همین منوال گذشت تا بالاخره پاسداری از اهالی اصفهان آمد و گفت من آمده ام با فرمانده شما صحبت کنم. گفتیم فرمانده نداریم. خیلی ناراحت بود. گفت 300 نفر سرباز اینجاست و ما در منطقه مهران هیچ نیرویی نداریم. من به عنوان یک سرباز تنها کاری که میتوانستم انجام دهم این بود که با 7-8 نفر از رفقا مشورت کردیم که اگر موافقند داوطلب بشویم و به کمک اینها برویم. و بالاخره ما 8 نفر تفنگ به دست به راه افتادیم. کسی هم نبود که بخواهیم اجازه کسب کنیم و به منطقه مهران رفتیم و بقیه اردو گاه را به خدا سپردیم. وقتی وارد آنجا شدیم مهرماه 59 بود. برای اولین بار بود که وارد منطقه ای به نام کنجانکچن که سراسر نخلستان بود میشدیم.همین که وارد منطقه شدیم گفتند خمسه خمسه آمد و ما متوجه منظورشان نمی شدیم و بعد فهمیدیم که منظور توپ هایی بودند که 5تایی اصابت می کردند. این اولین استقبال ما از سمت عراقی ها بود( با خنده).

بسیار شرایط سختی بود چون برای اولین بار بود که همچنین اتفاقاتی را می دیدیم. با مکافات فراوان خودمان را به سنگرها رساندیم. مهران سقوط کرده بود و این منطقه تقریباً 10-15 کیلومتر با مهران فاصله داشت و دشمن تصمیم داشت که به سمت ایلام حرکت کند.در آنجا ارتفاعاتی بود به نام های زیل،کالی سرد و شور و شیرین. ما در آنجا مستقر شدیم .غذا هم به آن صورت در دسترس نبود. چند تا از مجاهدین افغانی هم همراه ما بودند و در کل 25-26 نفر می شدیم و کار ما این بود که وقتی خمسه خمسه میزدند و خرما ها از درخت میریخت آنها را جمع آوری میکردیم و به عنوان غذا استفاده میکردیم. در اوایل جنگ تدارکات مجهزی وجود نداشت تنها چیزی که برای ما می رسید یک سری نان های خشک یزدی بود.خوشمزه بود ولی کمی خشک بود،ما برای استفاده آنها را داخل آب می ریختیم تا کمی خیس شود و بعد با خرماهای جمع آوری شده می خوردیم.

– آقای دکتر خاطره ای از آن روزها به یاد دارید؟

دکتر مداحی: بله. یک روز همراه 7 تا از دوستان در حال جمع آوری خرما بودیم که 2تا هلی کوپتر عراقی به بالای سر ما آمدند. ما فوراٌ در لا به لای نیزارها پنهان شدیم. مشخصه ی آنها این بود که به قطر 15-20 سانتی متر زیر آنها نمد بود که با کالیبر 50 که به طرفشان شلیک میشد نمد ها مانع میشد که گلوله ها به هلی کوپتر اصابت کند.سنگرهای ما را منهدم میکردند و ما کاری نمی توانستیم انجام دهیم. وقتی هلی کوپترها رسیدند ما راهی برای سنگر گرفتن نداشتیم .یکی از ما هشت نفر به نام آقای رهنما، در حال دویدن و پیوستن به ما بود و نتوانست بین نیزارها پنهان شود.هلی کوپتر خیلی پایین آمده بود و قصد داشت یکی از ما از جمله همین آقا را به منظور تخلیه اطلاعاتی با خود ببرد.در همان لحظه یکی از دوستان ما که به مقام شهادت هم رسید با تفنگ برنو به هواپیما شلیک کرد و خلبان تعادل خود را از دست داد وهلی کوپتر بر روی زمین افتاد.هلی کوپتر دوم هم خلبان را رها کرد و فرار کرد. در همان لحظه به پایگاه بی سیم زدیم و اتفاقات رخ داده را تعریف کردیم. چند دقیقه بعد یک جت رنجر و یک هلی کوپتر کبری از نیروهای خودمان آمدند، که بعدها فهمیدیم که شهید کشوری و شهید شیرودی بودند. جت رنجر بالا مانده بود و هلی کوپتر کبری پایین آمد. هلی کوپتر دشمن را با سیم بکسل بست و با خود به ایلام برد.تقریباً 3-4 دقیقه بعدش نیروهای عراقی که متوجه شده بودند ،میخواستند این دو نیروی ما را بزنند که موفق نشدند و این دو عزیز هلی کوپتر را سالم به ایلام رساندند. این هم خاطره ای از شهید شیرودی و شهید کشوری در اوایل جنگ بود….