بلاگ – سایدبار راست

هر خانواده ایرانی نیازمند روان شناس است/ اصلاح سبک زندگی به کمک روان شناسان ضروری است

توسط 27 فوریه 2018

رکنا: رئیس خانه روان شناسان و مشاوران به لزوم حضور روان شناس در خانواده های ایرانی تاکید کرد و گفت: روان شناس می تواند به خانواده ها کمک کند تا چالش های موجود در زندگی خود را شناخته و سبک زندگی خود را بر اساس آن اصلاح کنند.

داشتن یک روان شناس خانواده در کنار خانواده ها ضروری است. حضور روان شناس خانواده در برخی جوامع اجباری است. روان شناس خانواده می تواند در اصلاح سبک زندگی خانواده ها موثر باشد. علاوه بر این داشتن روان شناس خانواده به عنوان دریافت خدماتی لوکس شناخته شود و نشانگر آن باشد که افراد برای سلامتی و زندگی خود اهمیت زیادی قائل اند. دکتر محمدابراهیم مداحی بر جای خالی روان شناس خانواده در برخی خانواده های ایرانی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، در جامعه امروزی با همه حواشی و مشکلات مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی افراد با تنش های ذهنی و رفتاری متعددی روبرو می شوند. بر کسی پوشیده نیست که این اتفاقات نیازمند مدیریت است و بدون داشتن سبک زندگی صحیح و سالم نمی توان زیر بار این فشار ها طاقت آورد.

در تعدادی از کشورهای دنیا، داشتن یک روان شناس فردی و یا خانوادگی یک ضرورت محسوب می شود. علاوه بر این مراجعه به روان شناس و مشاور در برخی نقاط ممکن است به عنوان دریافت خدمتی لوکس و باکلاس محسوب شود. بنابراین همه انسان ها و حتی خود روان شناسان نیز نیازمند دریافت خدمات روان شناسی و مشاوره ای هستند. شناخت رفتار از دید متخصصانی که در واقع رفتار شناس هستند و می توانند در اصلاح سبک زندگی و رفع تنش های موجود در روان و رفتار افراد موثر باشند قطعاً موضوع کم اهمیتی نیست.

برخی روان شناسی را مانند شاخه ای از پزشکی می بینند

در این راستا، دکتر محمدابراهیم مداحی، متخصص روان شناسی با بیان تفاوت نگاه مردم نسبت به روان شناس به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: ممکن است روان شناس، در ذهن افراد به گونه ای پزشکی دیده شود. برخی افراد گمان می کنند کسی که به روان شناس مراجعه می کند، احتمالاً دارای یک اختلال روانی مثل افسردگی، اضطراب، مشکلات سایکوتیک یا نوروتیک است. بنا به این تعریف نیازی به داشتن روان شناس برای خود نمی بینند. طبعاً این نگاه به روان شناسی اشتباه است.

وی ادامه داد: نگاه دیگری که به روان شناس می شود آن است که فکر می کنند همه چیز در محور بیماری و سلامتی خلاصه شده است. افراد گمان می کنند که انسان ها یا بیمار هستند و یا سالم اند. این نوع نگرش نیز اشتباه است.

روان شناس در تعامل با خانواده سبک زندگی افراد را تغییر می دهد

بنیانگذار سازمان نظام روان شناسی کشور به ضرورت حضور روان شناس در کنار خانواده های ایرانی اشاره کرد و گفت: باید توجه داشت که بسیاری از مشکلات حتی در اختلالات روانی و رفتاری افراد به سبک زندگی افراد بر می گردد. زمانی که سبک زندگی مردم آسیب رسان باشد، نتیجه آن ایجاد ناخشنودی در خُلق و خوی افراد می شود. به عبارتی ممکن است افراد لزوماً بیماری روانی نداشته باشند اما دارای خُلقی ناخشنود باشند. بنابراین وقتی سبک زندگی افراد غلط باشد، مثلاً در الگوی خواب، تغذیه، تربیت فرزندان، روابط زناشویی و خانوادگی و… آسیب رسان باشند، دچار ناخشنودی و قرار گیری در قسمت محدودی از طیف بیماری های روانی می شوند.

مداحی در مورد نقش خانواده ها در اصلاح سبک زندگی و نیاز به روان شناس افزود: سبک زندگی انسان ها در خانواده آن ها اصلاح می شود. در میدان خانواده است که اگر روان شناس در تعامل با آن باشد، می تواند سبک زندگی آسیب رسان خانواده را اصلاح کند.

نقش روان شناس در حل چالش های 4 گانه زندگی

این متخصص روان شناسی در تشریح حل چالش های موجود در زندگی گفت: انسان ها در زندگی با چالش های 4 گانه روبرو هستند. برخی چالش ها سیاه هستند، به عبارتی ممکن است در زندگی یک سری از موضوعات مطلوب افراد از دست برود و چاره ای برای جبران آن وجود نداشته باشد، حال آن که بهترین کار در مواجهه با چالش های سیاه عبور کردن از کنار آن هاست. یکسری از چالش ها نیز قرمز هستند، یعنی موضوعاتی که زندگی، سلامتی و خانواده افراد را به طور جدی تهدید می کنند، باید توجه داشت که اگر به این چالش ها رسیدگی نشود حتماً به بحران در زندگی تبدیل خواهند شد.

محمدابراهیم مداحی به تبیین چالش های موجود در زندگی افراد ادامه داد و افزود: علاوه بر چالش های یاد شده، چالش های زرد نیز وجود دارند که مانند چالش قبلی، سلامتی، خانواده و به طور کلی زندگی ما را تهدید می کنند اما چندان جدی نیستند و به عبارتی می توان آن ها را در اولویت های بعدی زندگی قرار داد. همچنین یکسری چالش های سبز نیز وجود دارند که بیشتر به مسائل حاشیه ای و جزئی زندگی مربوط می شوند. در این وضعیت، زندگی افراد نیازمند تریاژ است، تریاژ کردن به معنای شناخت چالش های زندگی است به طوری که توان طبقه بندی و اولویت بندی آن ها موجود باشد. حال روان شناس در این شرایط است که می تواند نقش کلیدی خود را ایفا کند.

خانواده ها رفته رفته به سمت داشتن یک روان شناس برای خود قدم بر می دارند

رئیس خانه روان شناسان، مشاوران و حرف یاورانه در مورد نقش مهم روان شناس خانواده در حل تنش های موجود در زندگی خانواده ها گفت: اتفاقات و چالش هایی که ذکر شد، همگی در بستر خانواده اتفاق می افتند، حال اگر یک روان شناس در کنار خانواده قرار داشته باشد و این چالش ها را به خانواده ها یادآور شود، می توان شاهد ایجاد سبک زندگی سالم و در نتیجه سلامت روان مطلوب و خشنودی در خُلق و خوی اعضای خانواده بود.

محمدابراهیم مداحی در پایان تاکید کرد: اگر به فکر حضور روان شناس در خانواده ها نباشیم، رفته رفته نیاز جامعه این اتفاق را رقم خواهد زد، یعنی هر خانواده صاحب یک روان شناس می شود. با این حال بهتر است تا با هزینه ای کمتر و برنامه ریزی های دقیق تر، خودمان به فکر فراهم کردن بستری برای حضور روان شناسان در خانواده های ایرانی باشیم. خانواده ها به نوبه خود در جهت ارتقای سواد سلامت روان، بهداشت روانی و داشتن یک روان شناس در کنار خود تلاش می کنند، اما سازمان هایی مثل سازمان نظام روان شناسی، صداوسیما، آموزش و پرورش و هر نهاد دیگری به سهم خود باید در فرهنگ سازی این موضوع قدم بردارد.

پر داخت حق عضویت های سالیانه از طریق کارت شتابی

توسط 27 فوریه 2018

به گزارش روابط عمومی خانه روانشناسان کلیه اعضای خانه از این پس می توانند از طریق شماره کارت شتابی حق عضویت های خود را به حساب خانه روانشناسان ، مشاوران و حرف یاورانه واریز نمایند .

متن این اطلاعیه به شرح ذلیل می باشد :

اعضای محترم خانه روانشناسان ، مشاوران و حرف یاورانه

باسلام

از آنجایی واریز وجه از طریق حضور در بانک و پرداخت به شماره شبا برای اعضا سخت بود از این شماره کارت شتابی اعضا از امروز 20 شهریور ماه سال 1400 فعال گردد . لذا جهت پرداخت حق عضویت جدید ویا تمدید عضویت آن وجه را به شماره کارت واریز فرموده و تصویر آن را به همراه مدارک خاواسته شده به شماره واتساپ 09128253041 ارسال نمایید . تا کارت به صورت دیجیتالی از طریق همان واتساپ برای شما ارسال گردد.

حق عضویت ها بر اساس آخرین مصوبه شورای مرکزی :

1- عضویت ویژه (مدرک دکترا به بالا )  مبلغ 400.000 ریال

2- عضویت پیوسته (مدرک کارشناسی ارشد )  مبلغ 350.000 ریال

3- عضویت وابسته ( مدرک کارشناسی)  مبلغ 300.000 ریال

باتشکر

روابط عمومی خانه روانشناسان ، مشاوران و حرف یاورانه

خبر های خوب !!! تلاش های جناب آقای دکتر مداحی برای تصویب تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره در هیئت دولت نتیجه داد

توسط 27 فوریه 2018

به گزارش روابط عمومی خانه روانشناسان ، مشاوران و حرف یاورانه در پی بلاتکلیف بودن جامعه روانشناسی و مشاوره کشور با هماهنگی و مذاکره جناب آقای دکتر مداحی ریاست محترم خانه و بینان گذار سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با هیئت دولت و ارسال نامه ی درخواست تصویب در مورخه 1400/04/27 خطاب به دبیر محترم هیئت دولت بلاخره در آخرین جلسه هیئت دولت این تلاش های به نتیجه رسید و تعرفه های خدمات نظام روانشناسی و مشاوره کشور رسما از سوی هیئت دولت به تصویب رسید :

متن تصویب به شرح ذیل می باشد :

ابلاغ تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره در سال ۱۴۰۰توسط هیات دولتبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، در جلسه هیئت وزیران مورخ ۶ مرداد ۱۴۰۰، تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره در سال ۱۴۰۰ تعیین و به تصویب دولت رسید.

بر این اساس، تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره برای کارشناسان ارشد و دکترای تخصصی در صورت داشتن پروانه صلاحیت حرفه ای، به ترتیب مبلغ یک میلیون و ۳۰۰ هزار ریال و مبلغ یک میلیون و ۸۷۰ هزار ریال تعیین شد.

به عبارتی:
کارشناسی ارشد دارای پروانه: 130 هزار تومان
دکتری تخصصی: 187 هزار تومان

لازم به ذکر است، تعرفه های مربوط برای ۴۵ دقیقه خدمت می باشد.

همچنین بر اساس سوابق حرفه‌ای، از زمان دریافت پروانه تخصصی، برای افراد با سابقه کار بالای ۱۵ سال، ۱۵ درصد به مبلغ پایه اضافه می‌شود.

خاطرات جناب آقای دکتر مداحی ریاست خانه روانشاسان از دوران دفاع مقدس

توسط 27 فوریه 2018

بعد از انقلاب کجا بودید؟ چطور وارد جنگ شدید؟
دکتر مداحی: سال اول که دیپلم گرفتم در دانشگاه پذیرفته نشدم. یک بار که به تهران آمده بودم در نماز جمعه شرکت کردم. آن روز آقای فخرالدین حجازی سخنرانی کردند و در بین سخنان خود اشاره کردند که ارتش به جوانها و نیروی جوان نیاز دارد. همانطور که می دانید آقای حجازی بسیار سخنران قهاری بودند. حرفهای ایشان خیلی جذاب بود و من را تحت تأثیر خود قرار داد و با این که سه چهار ماه تا زمان اعزام به سربازی فرصت داشتم اما به ژاندارمری شهرستان الیگودرز مراجعه کردم و درخواست کردم که من را به سربازی اعزام کنند. درآنجا همه میگفتند عجب دوره ای شده،که جوانها برای اعزام زودتر از زمان موعود اصرار میکنند!

به هر حال چندین بار برای اعزام شدن به جبهه های جنگ،ما را راهی خرم آباد کردند اما پس از یکی دو روز دوباره ما را برمی گرداندند. و این شد که 3-4 بار آش پشت پای خودم را خوردم (با خنده)

بالاخره در تاریخ 18 تیرماه 59ما را به پادگان لشگرک تهران برای دوره آموزشی اعزام کردند. بعد از 2 ماه آموزشی در 18 شهریور 59 خبر رسید که عراق به چند پاسگاه در ایلام حمله کرده است و ما هم سرشار از شور و هیجان انقلابی نزد فرمانده گردان رفتیم و با اصرارفراوان موفق شدیم با تیپ 84 خرم آباد به ایلام اعزام شویم .چون من دیپلم داشتم به عنوان منشی گردان و دستیار فرمانده انتخاب شدم.

یک روز صبح بصورت چراغ خاموش و کاروانی به سمت ایلام حرکت کردیم و در اردوگاه سرطاف مستقر شدیم. در روزهای آغازین جنگ تقریباٌ تیپ 84 منهدم شده بود و بخشی از افراد فرار کرده بودند و تعدادی هم در اردوگاه بودند. تقریباً یکی دو هفته سرگردان بودیم.

چون فرمانده ما هم رفته بود و من هم منشی بودم، همه کاره تیپ شده بودم. و این اولین تجربه فرماندهی من بود. حدوداً دو سه هفته به همین منوال گذشت تا بالاخره پاسداری از اهالی اصفهان آمد و گفت من آمده ام با فرمانده شما صحبت کنم. گفتیم فرمانده نداریم. خیلی ناراحت بود. گفت 300 نفر سرباز اینجاست و ما در منطقه مهران هیچ نیرویی نداریم. من به عنوان یک سرباز تنها کاری که میتوانستم انجام دهم این بود که با 7-8 نفر از رفقا مشورت کردیم که اگر موافقند داوطلب بشویم و به کمک اینها برویم. و بالاخره ما 8 نفر تفنگ به دست به راه افتادیم. کسی هم نبود که بخواهیم اجازه کسب کنیم و به منطقه مهران رفتیم و بقیه اردو گاه را به خدا سپردیم. وقتی وارد آنجا شدیم مهرماه 59 بود. برای اولین بار بود که وارد منطقه ای به نام کنجانکچن که سراسر نخلستان بود میشدیم.همین که وارد منطقه شدیم گفتند خمسه خمسه آمد و ما متوجه منظورشان نمی شدیم و بعد فهمیدیم که منظور توپ هایی بودند که 5تایی اصابت می کردند. این اولین استقبال ما از سمت عراقی ها بود( با خنده).

بسیار شرایط سختی بود چون برای اولین بار بود که همچنین اتفاقاتی را می دیدیم. با مکافات فراوان خودمان را به سنگرها رساندیم. مهران سقوط کرده بود و این منطقه تقریباً 10-15 کیلومتر با مهران فاصله داشت و دشمن تصمیم داشت که به سمت ایلام حرکت کند.در آنجا ارتفاعاتی بود به نام های زیل،کالی سرد و شور و شیرین. ما در آنجا مستقر شدیم .غذا هم به آن صورت در دسترس نبود. چند تا از مجاهدین افغانی هم همراه ما بودند و در کل 25-26 نفر می شدیم و کار ما این بود که وقتی خمسه خمسه میزدند و خرما ها از درخت میریخت آنها را جمع آوری میکردیم و به عنوان غذا استفاده میکردیم. در اوایل جنگ تدارکات مجهزی وجود نداشت تنها چیزی که برای ما می رسید یک سری نان های خشک یزدی بود.خوشمزه بود ولی کمی خشک بود،ما برای استفاده آنها را داخل آب می ریختیم تا کمی خیس شود و بعد با خرماهای جمع آوری شده می خوردیم.

– آقای دکتر خاطره ای از آن روزها به یاد دارید؟

دکتر مداحی: بله. یک روز همراه 7 تا از دوستان در حال جمع آوری خرما بودیم که 2تا هلی کوپتر عراقی به بالای سر ما آمدند. ما فوراٌ در لا به لای نیزارها پنهان شدیم. مشخصه ی آنها این بود که به قطر 15-20 سانتی متر زیر آنها نمد بود که با کالیبر 50 که به طرفشان شلیک میشد نمد ها مانع میشد که گلوله ها به هلی کوپتر اصابت کند.سنگرهای ما را منهدم میکردند و ما کاری نمی توانستیم انجام دهیم. وقتی هلی کوپترها رسیدند ما راهی برای سنگر گرفتن نداشتیم .یکی از ما هشت نفر به نام آقای رهنما، در حال دویدن و پیوستن به ما بود و نتوانست بین نیزارها پنهان شود.هلی کوپتر خیلی پایین آمده بود و قصد داشت یکی از ما از جمله همین آقا را به منظور تخلیه اطلاعاتی با خود ببرد.در همان لحظه یکی از دوستان ما که به مقام شهادت هم رسید با تفنگ برنو به هواپیما شلیک کرد و خلبان تعادل خود را از دست داد وهلی کوپتر بر روی زمین افتاد.هلی کوپتر دوم هم خلبان را رها کرد و فرار کرد. در همان لحظه به پایگاه بی سیم زدیم و اتفاقات رخ داده را تعریف کردیم. چند دقیقه بعد یک جت رنجر و یک هلی کوپتر کبری از نیروهای خودمان آمدند، که بعدها فهمیدیم که شهید کشوری و شهید شیرودی بودند. جت رنجر بالا مانده بود و هلی کوپتر کبری پایین آمد. هلی کوپتر دشمن را با سیم بکسل بست و با خود به ایلام برد.تقریباً 3-4 دقیقه بعدش نیروهای عراقی که متوجه شده بودند ،میخواستند این دو نیروی ما را بزنند که موفق نشدند و این دو عزیز هلی کوپتر را سالم به ایلام رساندند. این هم خاطره ای از شهید شیرودی و شهید کشوری در اوایل جنگ بود….