درحال بارگذاری ...
مشاهده خبر

گزارش تکمیلی افتتاحیه انستیتو طرحواره درمانی ایران

سالن کوثرِ میدان فلسطین تهران عصر پنج‌شنبه 11 مهرماه روز زیبا و پرشکوهی را به خود دید.

گزارش تکمیلی افتتاحیه انستیتو طرحواره درمانی ایران

عصر پرشکوه روان‌شناسان ایرانی
...................

سالن کوثرِ میدان فلسطین تهران عصر پنج‌شنبه 11 مهرماه روز زیبا و پرشکوهی را به خود دید. در این روز با حضور پرشور تعداد زیادی از روان‌شناسان ایرانی، دانشجویان و علاقه‌مندان به روان‌شناسی در کشور از حاصل یک تلاش فشرده چهارساله برای تأسیس انستیتو بین‌المللی طرحواره درمانگری ایران رونمایی شد. این انستیتو قرار است به آموزش علمی و اصولی طرحواره درمانی در کشور همت بگمارد و ضمن ارائه بهترین خدمات به پژوهشگران و علاقه مندان این حوزه ، زمینه را برای گسترش تعاملات علمی ایران با جهان در زمینة آموزش طرحواره درمانی مناسب تر کند.
آقای پاول کاسیانیک معاون آموزشی انجمن بین‌المللی طرحواره درمانی (isst1) برای شرکت در این برنامه به ایران سفر کرده و به عنوان میهمان ویژه برنامه حضور داشت. علاوه بر پاول کاسیانیک آقایان دکتر محمد ابراهیم مداحی رئیس خانه روان‌شناسان کشور، دکتر امیر عسگری نماینده انجمن بین‌المللی طرحواره درمانی ایران، دکتر وحیدی نیا معاون روان‌شناسی سازمان بهزیستی کشور نیز به عنوان سخنران برنامه حضور داشتند.

 

 

دکتر پاول کاسیانیک، معاون آموزشی انجمن بین‌المللی طرحواره درمانی:
سعدی، حافظ و خیّام نخستین طرحواره درمانگران جهان بوده‌اند.
.........
" ورود شما را به انجمن بین‌المللی طرحواره درمانی خوش‌آمد می‌گویم ، به انجمن ما خوش آمدید " دکتر پاول کاسیانیک معاون آموزشی انجمن بین‌المللی طرحواره درمانی (isst1) با بیان این جملات ضمن ابراز خوشحالی از علاقه مردم ایران به روان‌شناسی گفت: تأسیس انستیتو طرحواره درمانی به هیچ روی کار آسانی نبوده و من باید قدردانی داشته باشم از کسانی که در ایران این کار را به سرانجام رساندند.
کتاب‌های زیادی تا کنون در ایران درباره طرحواره درمانی منتشر شده که بدون رعایت اصول کپی رایت و غالباً بدون بهره‌گیری از متخصصین واقعی طرحواره درمانی نوشته شده‌اند اما خوشبختانه با تأسیس این انجمن در ایران از این پس شرایط بسیار متفاوتی در زمینه آموزش طرحواره درمانی در این کشور پدید خواهد آمد.
دکتر پاول کاسیانیک با اعلام اینکه همواره به ادبیات ایران علاقه‌مند بوده و آن را پیگیری می‌کرده است: تصور می‌کنم که سعدی، حافظ و خیام نخستین طرحواره درمانگران جهان بودند. آنها در حقیقت جزو نخستین کسانی بوده‌اند که سبک زندگی خردمندانه را در جهان ما ترویج کرده‌اند.

دکتر امیر عسگری، نماینده انجمن بین‌المللی طرحواره درمانی اعلام کرد:

ایران شانزدهمین کشور دارای انجمن طرحواره درمانی در جهان است
.......

دکتر امیر عسگری تنها نماینده انجمن بین‌المللی طرحواره درمانی در ایران با اشاره به تلاش‌های بی‌شمار و مسیر پرفراز و نشیبی که در 4 سال گذشته برای تأسیس این انجمن پیموده شده اعلام کرد: خوشبختانه این تلاش‌ها به ثمر نشسته است . در حالی که پیش از این ایران هیچ حضور بین المللی در موضوع آموزش طرحواره درمانی نداشت اما در حال حاضر ما شانزدهمین کشوری در سطح جهان هستیم که در انجمن طرحواره درمانی داریم .
وی در ادامه سخنانش گفت : گاهی اوقات زمانی که انسان یک آرزو و رویایی در سر دارد و سخت می‌خواهد به آن برسد انگار همه چیز دست به دست هم می‌دهند تا آن رویا تحقق پیدا کند و آدم‌های خوب و توانمندی در کنارش قرار می‌گیرند و همراهی‌اش می‌کنند تا خواسته اش را به سرانجام برساند و این اتفاق به نظر من در جریان تأسیس انستیتو طرحواره درمانی کشور رخ داد. وی در پایان اعلام کرد: اهداف بسیار بزرگی را در سطح بین‌المللی در سر داریم که با هماهنگی و همراهی شما ان‌شاءالله انجام خواهیم داد.

 

 

دکتر وحیدی نیا معاون روان‌شناسی سازمان بهزیستی:
باید در فکر شکل گیری افراد و مجموعه های توانمند باشیم
.........
دکتر وحیدی نیا معاون روان‌شناسی و مشاوره سازمان بهزیستی کشور در مراسم افتتاح نخستین انستیتو طرحواره درمانی کشور ضمن تبریک هفته سلامت روان گفتند: دوستان انگیزه‌مند و پرتلاش توانستند یک روز به یاد ماندنی را در تاریخ روان شناسی کشور رقم بزنند. بسیاری از میهمانانی که اینک حضورشان را در این جمع داریم کسانی هستند که تحقیقات و تعاملات علمی‌شان پشتوانه بسیار مطلوبی را برای توسعه خدمات روان‌شناسی در کشور شکل می‌دهد.
انسان موجودی چندبعدی است که ابعاد زیستی و روانی و اجتماعی دارد اما همین انسان وقتی از سلامت روان کافی برخوردار نباشد نخواهد توانست نقشی که در این جهان بر عهده‌‎اش گذاشته شده را به خوبی ایفا کند.
دکتر وحیدی نیا در ادامه گفتند: در جهان امروز توسعه سه تعریف دارد که شامل 1- توانمندی 2- مشارکت 3- پایداریِ توسعه می‌شود.
شکل‌گیری مؤسسه‌ای برای افرادی که شاید خیلی نمی‌توانند در قالب‌های کلیشه‌ای معمول زندگی کنند اتفاق مثبت و مبارکی است.
باید در پی انسان‌سازی باشیم و انسان‌های توانمندی را بسازیم که به رشد یکدیگر کمک کنند و در کنار هم حس خوبی داشته باشند.
کشور ما در وضعیتی است که چاره‌ای جز توانمند شدن نداریم و این فقط در صورتی می‌تواند محقق شود که مجموعه‌های توانمندی در کشور ما بتوانند به وجود بیایند .

 

 

دکتر فاطمه نیک پور

مدیریت روابط عمومی خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه

و دبیر ستاد اجرایی افتتاحیه انستیتو طرحواره درمانی ایران


© 1398 - کلیه حقوق برای خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه محفوظ است. نسخه سامانه: 2.1.6