درحال بارگذاری ...
مشاهده خبر

دکتر مداحی: باید به سمت آموزش مهارت محور پیش برویم

دکتر مداحی رئیس خانه روان‌شناسان کشور: باید به سمت آموزش مهارت محور پیش برویم

دکتر مداحی: باید به سمت آموزش مهارت محور پیش برویم

دکتر مداحی رئیس خانه روان‌شناسان کشور:


باید به سمت آموزش مهارت محور پیش برویم

 


دکتر محمد ابراهیم مداحی رئیس خانه روان‌شناسان و مشاوران کشور در مراسم افتتاح نخستین انستیتو طرحواره درمانی ایران گفت: در سیستم آموزشی کشور ما متأسفانه در حال حاضر نگرش «آموزش برای آموزش» محوریت دارد. ما سالانه ده‌ها هزار میلیارد تومان خرج آموزش می‌کنیم اما کمتر از ده درصد این رقم صرف مهارت‌آموزی می‌شود. در تأسیس انستیتو طرحواره درمانی ایران به مهارت‌آموزی توجهی ویژه خواهیم داشت. به باور ما کسی که می‌خواهد درمانگر خوبی بشود نباید از ابتدا بر روی صندلی درمانگر بنشیند بلکه گاهی کنار صندلی نشستن نیز به او کمک قابل توجهی می تواند بکند. دکتر مداحی رئیس هیئت مدیره انستیتو در ادامه گفت: پیش از این تأسیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره را به تصویب مجلس رساندیم و بعد خانه روان‌شناسان ایران را تاسیس کردیم و همچنان عقیده دارم که ما باید به سمت نهادسازی‌های بیشتر و مؤثرتر حرکت کنیم، چون این نهادها هم می‌توانند به بحث آموزش روان‎شناسی در کشور ما جهت بدهند و هم به حال خوب مردم کمک کنند.
اینک ضرورت دارد که ما علاوه بر تعامل با نهادهای داخلی به سمت تعامل با نهادهای بین‌المللی نیز حرکت کنیم و در این راستا یکی از اقداماتی که در این راستا انجام شد تأسیس همین مجموعه زیر نظر انجمن بین‌المللی طرحواره درمانی بود.

 


دکتر مداحی ضمن ارائه توضیحاتی در مورد فرآیند آموزش طرحواره درمانی در این مجموعه گفت: کسی که می‌خواهد به عنوان طرحواره درمانگر شناخته شود در این مجموعه باید 4 مرحله آموزشی را بگذراند . طی این فرآیند طرحواره‌های خود این افراد نیز شناسایی و تشخیص داده شده و سپس درمان می‌شوند، چرا که اگر فردی خودش دارای طرح واره‌های منفی باشد احتمالا نمی‌تواند درمانگر خوبی باشد. پس از آن وارد فاز شناسایی و آموزش روش‌های درمان خواهیم شد و پس از گذراندن این دوره ها که حدود شانزده ماه طول می کشد فرد می‌تواند به عنوان طرحواره درمانگر شناسایی شود و پس از آن اگر مایل بود می‌تواند در ادامه دوره‌های تخصصی طرحواره درمانی را نیز بگذراند که شامل طرحواره درمانی فردی، طرحواره درمانی کودک و نوجوان، طرحواره درمانی برای زوج‌ها و ... را بگذراند و به عنوان متخصص طرحواره درمانی در آن زمینه خاص مدرک بگیرد و شناخته شود.


© 1398 - کلیه حقوق برای خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه محفوظ است. نسخه سامانه: 2.1.6