درحال بارگذاری ...
مشاهده خبر

تهران؛ شهری آرام و مهربان با طرح ارتقای سلامت روان محله‌محور

به رغم نیاز شدید مردم و آمارهای هشداردهنده در مورد وضعیت سلامت روان شهروندان،‌ الگوهای طراحی شده تا کنون نتوانسته سواد سلامت روان به‌ویژه در حوزه خودمراقبتی شهروندان را بالا ببرد.

تهران؛ شهری آرام و مهربان با طرح ارتقای سلامت روان محله‌محور

به گزارش نبأپرس ، مراسم افتتاحیه طرح ارتقای شبکه نیروی انسانی سلامت روان محله‌محور در سالن همایش‌های برج میلاد با حضور مدیران سلامت مناطق ۲۲گانه شهر تهران و روانشناسان و مشاوران برگزار شد.

اهداف اصلی این طرح که با همکاری خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه؛ سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، سازمان بهزیستی کشور و اداره کل سلامت شهرداری تهران به مرحله اجرا درآمده، ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره توسط روانشناسان و مشاوران دارای پروانه، انجام اقدامات اجتماع‌محور و ایجاد سامانه نظام ارجاع است.

دکتر نصیری، مدیر کل سلامت شهرداری تهران نخستین سخنران همایش با تشریح طرح ارتقای شبکه نیروی انسانی سلامت روان محله‌محور افزود: ما در شهر تهران شاهد فرایندهایی در راستای سلامت روان جامعه بوده‌ایم که از سالیان گذشته شروع شده اما به رغم همه ظرفیت‌های سازمان‌ها و شهروندان، خلأهایی دراین زمینه وجود دارد و خدمات سلامت روان با کیفیت لازم دنبال نمی‌شود. در این راستا خانه‌های سلامت در سطح شهر تهران تشکیل شده‌اند که خدمات مشاوره به شهروندان ارائه می‌دهند اما دچار چند اشکال اساسی هستند؛ نخست اینکه بخشی از مشاوران و روانشناسان فاقد پروانه سازمان روانشناسی می‌باشند. همچنین این واحدهای مشاوره و روانشناسی در ارتباط با سایر بخش‌های اجرای سیستم سلامت روان در تهران نیستند. در ضمن خدمات سلامت روان آموزشی صرفا در قالب کارگاه‌ها و همایش‌هاست و رابطه این بخش با انجمن‌های علمی سلامت روان غیرسیستماتیک است. باید توجه داشت که پیش از این طرح، در بسیاری از محلات در ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی به شهروندان با خلأ حضور افراد متخصص و سیستم ارجاع به کلینیک‌های استاندارد و معتبر مواجه بوده‌ایم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های شهر تهران برای معرفی مراکز مشاوره و روانشناسی ادامه داد: طبق بررسی‌های سازمان بهزیستی در ۳۴ شهر کشور مراکز سلامت روان محلی شکل گرفته است اما تا سال گذشته محدودیت جدی در سطح تهران وجود داشت اما این طرح می‌تواند ظرفیت خوبی برای روانشناسان، مشاوران و مددکاران ایجاد کند.

نصیری ارتقای دانش و آگاهی عمومی شهروندان در حوزه سلامت روان در ۳۵۲ محله شهر تهران را از دیگر دستاوردهای این طرح خواند و گفت: به رغم نیاز شدید مردم و آمارهای هشداردهنده در مورد وضعیت سلامت روان شهروندان،‌ الگوهای طراحی شده تا کنون نتوانسته سواد سلامت روان به‌ویژه در حوزه خودمراقبتی شهروندان را بالا ببرد. در این راستا تمامی دستگاه‌های متولی سلامت روان باید دست به دست یکدیگر بدهند تا تهران تبدیل به شهری آرام و مهربان با سلامت روان شهروندان شود. ما نیز نقش خود را به عنوان پشتیبان ایفا خواهیم کرد.

در ادامه همایش، دکتر مداحی مدیرعامل خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه به نقش مشارکتی این نهاد در جذب مشاوران و روانشناسان در طرح اشاره کرد: آنچه مسلم است روانشناسی شاهد پیشرفت‌های خوبی در زمینه تشخیص،‌درمان، غربالگری و استعدادیابی بوده است اما این پیشرفت‌ها در حوزه اختلالات و در چارچوب کلینیک ها خلاصه شده و ارتباط مهارتی با مردم وجود ندارد. همچنین قوانین حامی روانشناسان و مشاوران وجود ندارد مانند قانون الزام به مشاوره قبل از ازدواج. متأسفانه شاهد سبک زندگی آسیب‌رسان هستیم که باید اصلاح شود که این امر با آگاهی رسانی به مردم و در دسترس قرار دادن خدمات روانشناسی قابل اجراست.

منبع : نبأپرس


© 1398 - کلیه حقوق برای خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه محفوظ است. نسخه سامانه: 2.1.6