پنجشنبه / ۳۰ فروردین / ۱۳۹۷

دکتر علیرضا کیامنش

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

? دکتر علیرضا كيامنش ?

تاریخ تولد : 1323 

محل تولد : انديمشك 

دکتر علیرضا کیامنش دوره‌ی تحصيلات ابتدايی را در لرستان گذراندند و سپس تحصیلات دبيرستان خود را در سال 1341 به پايان رسانيدند. اولين فعاليت شغلی خود را به عنوان معلم پايه اول ابتدايی شروع كردند و سپس ليسانس خود را از دانشسرای عالی دريافت كردند و با سمت راهنمای تعليماتی مدارس به خدمت مشغول شدند. 

دكتر علیرضا كيامنش در پايان دهه‌ی چهل شمسی، مدرك كارشناسی ارشد خود را در مشاوره و راهنمايی از دانشسرای عالی تهران دريافت كردند و درنهايت در بهمن 1354 با بورس دانشسرای عالی تهران براي اخذ مدرك دكترای مشاوره عازم آمريكا- دانشگاه كاليفرنيا در لوس‌آنجلس (UCLA) شدند. اما آشنايی با مفاهيم سنجش، تحقيق و ارزشيابی در دوره‌ی نسبتاً كوتاه خدمت ايشان در طرح يونسكو، ايشان را برآن داشت كه پس از يك سال تحصيل در رشته مشاوره به تغير رشته فكر كنند. سرانجام با موافقت دانشسرای عالی(كه هم‌اكنون دانشگاه تربيت معلم ناميده می‌شود) و دانشگاه UCLA وارد دوره‌ی فوق‌ليسانس روش‌های تحقيق و ارزشيابی شدند. پس از اخذ مدرك كارشناسی ارشد و همچنين دكترا در رشته مذكور، به ايران بازگشتند. 

دكتر كيامنش در فاصله بازگشت به ايران در فروردين 1359 و شروع به كار در دانشگاه تربيت معلم در تيرماه 1363، به مشاوره در مدارس راهنمايی دزفول، تدريس دردبيرستان‌های منطقه 16 تهران و در نهايت تدريس در مراكز تربيت معلم آموزش و پرورش شهر تهران پرداختند. ایشان با بازگشايی دوره‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های كشور در تيرماه 1363، به دانشگاه تربيت معلم منتقل شدند و در همان آغاز، برنامه‌ی كارورزی دانشجويان دبيری را طرح‌ريزی كردند فعاليتی كه حداقل در سال‌هاي اول در رسيدن به هدف‌های تعيين شده تا حد زيادي موفق بود.

 از تيرماه 1363 تا بهمن 1386 یعنی آغاز دوره‌ی بازنشستگی، رسماً در دانشگاه تربيت معلم به كار تدريس اشتغال داشتند و طی این مدت دو بار با استفاده از فرصت مطالعاتی به آمريكا سفر کردند. در همين مدت، يك دوره‌ی 2 ماهه آموزشی را نيز در دانشگاه ويلز، كارديف، انگلستان گذرانيدند.

آقاي دكتر علیرضا كيامنش در طول حدود 24 سال كار در دانشگاه، دروس مختلف مربوط به تحقيق، ارزشيابي، سنجش و آمار را در دوره‌های مختلف كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری تدريس كرده و همزمان مسئوليت راهنمايی تعداد زيادی پايان‌نامه‌ی دكترا و كارشناسی ارشد را به‌عهده داشته‌اند. علاوه بر اين، 48 مقاله در نشريات علمی پژوهشی داخلی و يا كنفرانس‌های و همايش‌های داخلی و 14 مقاله در نشريات و كنفرانس‌های بين‌المللی عرضه كرده‌اند. از 25 كار پژوهشی  انجام شده  توسط ايشان، 7 گزارش به صورت كتاب در سطح وسيع و بقيه در نسخه‌های محدود منتشر شده‌اند.

دكتر كيامنش در كنار فعاليت‌های آموزشی، تاكنون 4 كتاب تأليفی و 16 كتاب ترجمه شده به‌چاپ رسانيده‌اند و هم‌اكنون نيز يك كتاب تأليف شده و يك كتاب ترجمه ‌شده در انتظار انتشار دارند. دكتر كيامنش طي ساليان گذشته، چندين مسئوليت نيز به‌عهده داشته‌اند. ايشان ضمن برعهده داشتن مسئوليت گروه‌های آموزشی تكنولوژی آموزشی و مشاوره در دانشگاه تربيت معلم، مديريت موسسه تحقيقات تربيتی و رياست دانشكده روانشناسی و علوم تربيتی دانشگاه تربيت معلم، چندين سال همزمان با كار در دانشگاه، مسئوليت‌های مختلف در خارج از دانشگاه داشته‌اند. ايشان سرپرست مركز تحقيقات آموزشی، دبير شورای تحقيقات آموزش و پرورش، مدير پروژه آموزش جمعيت، مدير مطالعات بين‌المللی تيمز، مدير پروژه سنجش صلاحيت‌های پايه دانش‌آموزان پنجم ابتدايی كشور، مدير پروژه ارزشيابی جامع از نظام جديد آموزش متوسطه و بالاخره مشاور تحقيقاتی وزير آموزش و پرورش بوده‌اند.

دكتر كيامنش علاوه بر عضويت در هيات تحريريه‌ی 12 نشريه‌ی علمی- پژوهشی

كشور در سال‌های مختلف، مدير مسئول يك نشريه و سردبير  نشريه‌ی دیگر بوده‌اند. عضويت ايشان در چند انجمن علمي داخلي و بين‌المللی، همكاری با دفتر نمايندگی يونيسف، و دفتر صندوق جمعيت سازمان ملل متحد در تهران، از ديگر فعاليت‌های حرفه‌ای ايشان بوده است. دكتر علیرضا كيامنش درباره خودشان چنين مي‌گويند: "جدا از 6 سال اول زندگی، بقيه عمر در يادگيری- ياددهی مستمر و مداوم در دوره‌های مختلف تحصيلی از ابتدايی تا دانشگاه سپری شده و يكی دو روز باقی‌مانده عمر هم بدون شك به‌صورت غير رسمی، ولی با آزادی عمل بيشتر در همين حوزه سپری خواهد شد.

? تقدیر و تشکر از استاد فرهیخته جناب آقای دکتر علیرضا کیامنش ?


 © فروردین ۱۳۹۶ | کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه می باشد. هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.