دوشنبه / ۳۰ بهمن / ۱۳۹۶

معرفی  کتاب «نه! به من دست نزن»

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

کتابی مفید برای پیشگیری از آزار جنسی کودکان : 

کتاب «نه، به من دست نزن» نام كتابی است که حد و حدود ارتباط با غريبه‌ها، جواب رد دادن به خواسته‌های نامعقول ديگران و اعتماد كردن به پدر و مادر را برای بچه‌ها شرح ‌می‌دهد و تصويری از قرار گرفتن یک دختربچه در موقعيتی ناخواسته و عكس‌العمل او را ارائه می‌دهد. 

آدم‌های زيادی دور و بر ما هستند؛ «غريبه و آشنا» ولی ما هيچ‌وقت نمی‌دانيم در فكر آن‌ها چه می‌گذرد. شايد رفتار آن‌ها با ما كاملاً دوستانه و مهربان باشد؛ اما قصد و هدف‌شان سوءاستفاده از ما باشد. پس بايد در مقابل هر خواسته يا رفتاری كه دارند، اگر احساس خوبی نداريم بگوييم «نه» و اجازه ندهيم آن‌ها به خواسته‌شان برسند. 

نويسنده‌ اين كتاب، كارشناس ارشد روان‌شناسی است و سال‌ها تجربه‌ كار با بچه‌ها را دارد. او در آثارش كه در رده‌ داستان‌های آموزنده قرار می‌گيرند، تلاش می‌كند در قالب داستان، بچه‌ها را با مفاهيم مهم زندگی آشنا كند. 

شخصيت اصلی كتاب «مليكا» در موقعيت بدی قرار می‌گيرد. به خانه‌ دوستش «كتی» می‌رود تا با هم كتاب بخوانند و بازی كنند؛ اما كتی خانه نيست و پدر او كتی را به خانه دعوت می‌كند. مليكا حس خوبی نسبت به رفتارهای پدر دوستش ندارد و به سرعت به خانه‌ خودشان می‌رود و ماجرا را برای مادرش تعريف می‌كند. واكنش مادر مليكا به اين ماجرا، يكی از مهم‌ترين قسمت‌های كتاب است: 

مليكا، اين سه كلمه‌ جادويی را هميشه به‌ خاطر بسپار تا ديگر در چنين تله‌هایی نيفتی: «نه، برو، بگو.» 

«نه» يعنی در مقابل خواسته هر فردی، آشنا يا غريبه، اگر احساس كردی می‌خواهد تو را مجبور به كاری بكند، محكم و بدون ترس يا خجالت بگو: «نه»... . «برو» يعنی سريع از پيش آن فرد برو، فرار كن ... . «بگو» يعنی سريع و در اولين فرصت، به نزديک‌ترين فرد مورد اعتمادت مثل من، پدر يا معلم‌تان، همه ماجرا را بگو... .

نويسنده: طوبا اورنگ 

تصويرگر: پریسا رسولی

تعداد صفحه: 36

ناشر:‏ ‏  اورنگ آفرین 

مناسب برای کودک   (7 تا 9 سال)

تهیه و تنظیم : سعیده مصافی 

( گروه آموزشی - علمی خانه روانشناسان مشاوران و حرف یاورانه ) 


 © فروردین ۱۳۹۶ | کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه می باشد. هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.